Sejmowa komisja skarbu przeprowadziła w środę pierwsze czytanie obu projektów.
Jak zaznaczył poseł PO Wojciech Wilk, propozycje PO i SLD są tożsame. Wyjaśnił, że 31 marca 2010 r. nastąpiło rozdzielenie funkcji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości. Została zniesiona Prokuratura Krajowa, a w jej miejsce powstała Prokuratura Generalna.
Poseł SLD Ryszard Kalisz poinformował, że obecne przepisy nie uwzględniają Prokuratury Generalnej wśród podmiotów, które mogą korzystać z nieruchomości, będących w dyspozycji ministra skarbu. "To uniemożliwia Prokuraturze Generalnej otrzymanie nowego budynku; mieści się ona w wynajmowanym przy ulicy Barskiej w Warszawie. Ta lokalizacja, zwłaszcza ten budynek, wzbudza wiele wątpliwości" - powiedział. Dodał, że w trakcie prac nad projektem nowelizacji ustawy o prokuraturze zabrakło wyobraźni.
"Obecnie z dobrodziejstwa oddania nieruchomości w trwały zarząd korzysta m.in. Kancelaria Sejmu, Kancelaria Senatu, Kancelaria Prezydenta RP, Trybunał Konstytucyjny, Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Praw Dziecka, Sad Najwyższy, Naczelny Sąd Administracyjny, Najwyższa Izba Kontroli, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, Krajowe Biuro Wyborcze czy Instytut Pamięci Narodowej" - wyliczał z kolei Wilk.
Wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz powiedział, że jego resort popiera te projekty. "Minister skarbu państwa nie ma dzisiaj narzędzi, by wesprzeć prokuratora generalnego w rozwiązaniu problemów lokalowych" - podkreślił.
"Prokuratura Generalna ma na Barskiej nie najlepsze warunki. Cały czas rozgląda się i pisze do różnych instytucji z prośbą o pomoc. My do tej pory musieliśmy te pisma przekazywać do prezydenta Warszawy, bo nie mieliśmy takiej możliwości, żeby w tym zakresie współpracować" - dodał wiceminister skarbu.
Ocenił, że projekt nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami jest bardzo potrzebny. "Są pewne pomysły, które pozwolą na rozwiązanie problemów lokalowych. Jest konkretna nieruchomość, która po zmianie tej ustawy mogłaby zostać oddana w trwały zarząd. Może przy okazji uda się dodatkowo rozwiązać sprawę problemów lokalowych kilku rejonowych prokuratur Warszawy i zgromadzić je w jednym miejscu" - powiedział wiceminister skarbu.(PAP)