Robert Hernand
Jest zastępca prokuratora generalnego. Był ziobrystą, współzałożycielem Niezależnego Stowarzyszenia Prokuratorów "Ad Vocem", a zastępcą Seremeta został w wyniku umowy z prezydentem Lechem Kaczyńskim.
Prok. Hernand chce wzmocnić niezależność prokuratorów, zrezygnować z przepisu regulaminu, który pozwala szefowi odebrać sprawę prokuratorowi i przekazać innemu. Jeśli szef nie zgadza się ze sposobem prowadzenia śledztwa przez podwładnego, ma wydać polecenie na piśmie, a jeżeli ten odmówi jego uwzględnienia, szef przejmuje sprawę do prowadzenia.
Proponuje też więcej jawności w postępowaniach dyscyplinarnych prokuratorów, w drugiej instancji powinny je rozstrzygać sądy powszechne. Hernand dotyka też delikatnej sprawy relacji z rządem i parlamentem.
Dr Krzysztof Karsznicki
Znacznie mniej konkretny jest dr Krzysztof Karsznicki, specjalista m.in. od zwalczania handlu ludźmi, przestępczości zorganizowanej i ścigania mowy nienawiści, obecnie w biurze spraw konstytucyjnych PG. Z rekomendacji jego szefa wynika, że jest w czołówce prokuratorów przygotowujących stanowiska i wnioski do Trybunału Konstytucyjnego. Rekomendacje wystawiły mu też profesorki Eleonora Zielińskia i Ewa Bieńkowska. W liście powołuje się na "cenne doświadczenia" ze współpracy z organizacjami pozarządowymi.
O wizji prokuratury pisze ogólnie: poprawa skuteczności i wizerunku jest możliwa dzięki działaniom organizacyjnym i wykorzystaniu umiejętności prokuratorów. W przeciwieństwie do Hernanda skłonny jest silniej podporządkować prokuratorów. Bo obecny system "nieuwzględniający hierarchicznego i jednolitego charakteru struktur" powoduje "chaos wewnętrzny i dysfunkcjonalność".
Krzysztof Wójcik
Trzecim prokuratorem z PG (delegowanym tam z krakowskiej prokuratury apelacyjnej) jest Krzysztof Wójcik. Jego list motywacyjny jest najkrótszy. Mówi o skuteczności prokuratury.
Dariusz Korneluk
Jest prokuratorem apelacyjnym w Warszawie. Opowiadasie za nowym modelem prokuratury.