Dzięki Franciszce Pniewskiej z Koszalina tuż przed świętami wstrzymano kilka egzekucji, m.in. pewien mężczyzna będzie mógł spędzić święta w swoim rodzinnym mieszkaniu. Dzięki fundacji Między Niebem a Ziemią, którą prowadzi Sylwia Zarzycka z Wrocławia, kilka rodzin otrzyma pieniądze i paczki na święta. Również kancelarie prawne angażują się w akcje charytatywne i pomoc prawną pro bono.

– W całym środowisku biznesowym zwraca się uwagę na społeczną odpowiedzialność biznesu, przekłada się to także na firmy prawnicze – mówi Beata Gessel-Kalinowska vel Kalisz z Warszawy. – Od jakichś 20 lat prawnicy są w Polsce postrzegani nieco gorzej. Ta moda na przerysowywanie cech negatywnych prawników przyszła z USA. Ja jednak nie sądzę, by nasza grupa zawodowa była lepsza czy gorsza od innych. Być może to, co robimy, jest po prostu czasem bardziej widoczne – mówi mec. Gessel.
A Monika Strus-Wołos, członek prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej, która odpowiada m.in. za akcje bezpłatnych porad adwokackich, dodaje: Pracujemy z ludźmi o różnym statusie materialnym. Chyba każdemu z nas zdarzyło się udzielić pomocy prawnej za darmo czy poprowadzenie sprawy za Bóg zapłać. Trudno bowiem przejść obojętnie obok czyjejś tragicznej czasem historii. Adwokaci angażują się 
w wiele lokalnych akcji, które może nie są zbyt nagłaśniane, ale nie są fasadowe,bo odpowiadają na realne potrzeby – mówi mec. Strus-Wołos.

źródło: Rzeczpospolita