Na tę zapowiedź zareagował już samorząd doradców podatkowych. Swoje zaniepokojenie wobec tego projektu sygnalizują też samorządy adwokatów i radców prawnych.

- Jeśli istnieją takie plany w MF, to budzą one zaniepokojenie wśród doradców. Na razie jednak współpraca z obecnym kierownictwem resortu układa się wręcz wzorowo, więc liczymy na kompromis – powiedziała profesor Jadwiga Glumińska-Pawlic w wywiadzie dla Dziennika Gazeta Prawna. I dodała, że mogłoby to również dotknąć adwokatów i radców prawnych, którzy mają podobne uprawnienia.

Adwokatura widzi w tym projekcie zagrożenie i Naczelna Rada Adwokacka zamierza dyskutować o tym w najbliższą sobotę. – Poufność jest podstawą zaufania między adwokatem a jego klientem. Dlatego obowiązek raportowania organom państwowym o podejmowanych przez klienta działaniach jest dla nas nie do przyjęcia – powiedziała „Rzeczpospolitej" adwokat Anisa Gnacikowska, członek NRA. I dodała, że taka ingerencja w tajemnicę skarbową zawodową naruszałaby jedno z podstawowych praw człowieka – tajemnicę komunikacji.

Również radcowie prawni uważają, że to zły pomysł. - Podważy zaufanie do radców, a przecież jesteśmy zawodem zaufania publicznego – ocenia Leszek Korczak, wiceprezes Krajowej Rady Radców Prawnych. W rozmowie z „Rz” przyznał, że są sfery działania tych zawodów, które mogą być dla państwa niewygodne, choćby w kontekście fiskalnym. – Jednak pozostawienie tej tajemnicy przyniesie mniej szkód niż jej uchylenie – podkreślił Leszek Korczak.