Jak wynika z ostatniego badania Ipsos na zlecenie Wydawnictwa Wolters Kluwer zdaniem prawników ceny usług w ciągu najbliższych 12 miesięcy utrzymają się na takim samym poziomie lub obniżą się (56 proc i 28 proc.). Chociaż popyt na usługi prawnicze zdaniem 39 proc. badanych będzie rosnąć.
Prognozy cen usług prawniczych w poszczególnych województwach wskazują, że najmniej optymistycznie zapatrują się na najbliższy rok prawnicy w województwie podlaskim – 50 proc. z nich twierdzi, że ceny usług będą niższe. W województwach wielkopolskim i małopolskim pesymizm jest mniejszy. Tylko 31 proc. badanych prognozuje spadek cen. W woj. lubelskim nie ma euforii, w tamtejszych kancelariach panuje przeświadczenie, że ceny się utrzymają na tym samym poziomie – 46 proc.

Skąd ten wynik?
Zdaniem Marcina Wystrychowskiego dyrektora do spraw rozwoju strategicznego Kancelarii Domański Zakrzewski Palinka emocje badanych nie odpowiadają sytuacji rynkowej, która wskazuje na rosnący popyt na usługi prawników.
Adwokat Joanna Affre przypuszcza, że ocena sytuacji rynkowej także pod kątem cen usług podyktowana jest przez obawy przed deregulacją zawodów prawniczych. Napływ nowych prawników bez przygotowania może spowodować dezorientację wśród klientów. Jeśli przeciętny Kowalski szuka porady prawnika raz czy dwa razy w życiu, to nie ma rozeznania kim jest doradca i czym się różni adwokat od radcy prawnego. Deregulacja te niepewność pogłębi – uważa adwokat Affre.

Jak wyglądają dziś ceny i zarobki prawników?
Różnice cen są kolosalne, podobnie jak jakość obsługi prawnej. Internetowe kancelarie proponują klientom porady za 100 złotych. Ale na przykład warszawska kancelaria adwokacka ze specjalizacją z zakresu prawa pracy bierze 100 euro za godzinę.
Według danych Dziennika Gazety Prawnej miesięczne dochody in-house lawyer z 3-letnim doświadczeniem kształtują się na poziomie – 11 tys. zł.
Ale prawnik bez uprawnień in-house w korporacji w Warszawie osiąga miesięcznie już ok. 12 tys. zł. Doradca podatkowy może zarobić od 9 do 11 tys. zł, a aplikant we Wrocławiu 2-3 tys. zł. Najwięcej płaci się kierownikowi działu prawnego w dużej firmie, nawet 40 tys. zł  miesięcznie. Dobry prawnik z doświadczeniem i kontaktami może rocznie zarobić nawet 100 tys. euro rocznie
W porównaniu na przykład z  zarobkami prawników niemieckich, zdarzają się roczne dochody ponad 200 tys. euro, ale 54 tys. euro rocznie – to przeciętna prawnika w dużej kancelarii niemieckiej – wyjaśnia radca prawny Zbigniew Jara. W kancelarii do 10 prawników – rocznie można zarobić 30 tys. euro.

Źródło: WK Index, DGP z 5 lipca 2012 r.