W 2005 r. było 4995 kandydatów, 2006 r. – 7057, w 2007 r. – 9079, a w 2008 r. – 13 153 zdających.Na aplikację adwokacką chce zdawać 4044 osób, na radcowską – 8754, a na notarialną jest 1439 zgłoszeń. Jak można przeczytać w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości, w tym roku, po raz pierwszy, egzaminy odbędą się na nowych, dużo bardziej przyjaznych dla zdających zasadach. Osoby przystępujące do egzaminów wstępnych na aplikacje wcześniej mogą zapoznać się z wykazem tytułów aktów prawnych, które mogą stanowić podstawą ułożenia testów. Wykazy tych tytułów już w maju zostały opublikowane na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.

Z zakresu egzaminu wstępnego na aplikację adwokacką i radcowską usunięto prawo finansowe. Pytania z tego zakresu w latach poprzednich sprawiały dużą trudność zdającym. Ponadto zmniejszyła się liczba pytań w teście – z 250 na 150. Pozytywny wynik z egzaminu zapewni uzyskanie 100 punktów, czyli 66 procent możliwych do uzyskania punktów. Tym samym obniżony został próg punktowy, przesądzający o pozytywnym wyniku egzaminu – z 77 do 66 proc. Uzyskanie pozytywnego wyniku z egzaminu wstępnego uzależnione będzie zatem wyłącznie od otrzymania określonej liczby punktów, a nie od jakichkolwiek innych uznaniowych czynników.
Jak przypomina Wydział Informacji Ministerstwa Sprawiedliwości, z myślą o powiększeniu liczby adwokatów i radców prawnych czas trwania tych aplikacji został skrócony do 3 lat. Te zmiany były możliwe dzięki ustawie z 20 lutego 2009 r. o zmianie ustawy – Prawo o adwokaturze, ustawy o radcach prawnych oraz ustawy – prawo o notariacie, która weszła w życie 25 marca 2009 r.

Komunikat przypomina także, że ustawa rozszerza katalog osób uprawnionych do wpisu na listy adwokatów i radców prawnych bez aplikacji i egzaminu zawodowego. O wpis mogą ubiegać się:

• osoby, które zajmowały stanowisko sędziego, prokuratora lub wykonywały zawód radcy prawnego albo notariusza,
• osoby, które zdały egzamin sędziowski i prokuratorski oraz posiadają odpowiednią praktykę zawodową,
• doktorzy nauk prawnych, posiadający odpowiednią praktykę zawodową.

Rozszerzony został także katalog osób dopuszczonych do zdawania egzaminu zawodowego o:

• asystentów prokuratora, posiadających odpowiednią praktykę zawodową,
• osoby, które przez okres co najmniej 5 lat wykonywały wymagające wiedzy prawniczej czynności bezpośrednio związane ze świadczeniem pomocy prawnej przez adwokata lub radcę prawnego,
• osoby, które przez okres co najmniej 5 lat były zatrudnione w urzędach organów władzy publicznej i wykonywały wymagające wiedzy prawniczej czynności bezpośrednio związane ze świadczeniem pomocy prawnej na rzecz tych urzędów,
• osoby, które zdały egzamin sędziowski, prokuratorski lub notarialny,
• osoby, które zajmują stanowisko radcy lub starszego radcy Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa.