ezpłatny e-book 5 dylematów prawnika in-house: interpretacje, ryzyka, wątpliwości Sprawdź analizy prawne ekspertów i odpowiedzi LEX Expert AI
Włącz wersję kontrastową
Zmień język strony
Włącz wersję kontrastową
Zmień język strony
Prawo.pl

Pakiety medyczne dla pracowników bez VAT

Wzrośnie także stawka daniny na ubranka dziecięce z 8 do 23 proc, a 8 proc. stawka obejmie ciastka z terminem ważności 45 dni. Zerowa stawka dotyczyc będzie natomiast usług portowych.

Na piątkowym posiedzeniu Sejm zaakceptował wszystkie poprawki Senatu do rządowego projektu nowelizacji ustawy o VAT. Po styczniowej podwyżce stawek to druga duża nowelizacja tych przepisów w ostatnim czasie.
Zgodnie z wprowadzoną w 2010 r. zmianą, z 8-proc. stawki mogą korzystać producenci ciastek, których termin nie przekracza 14 dni. Według Senatu, ograniczenie to przyjęto zbyt pochopnie. Wiceminister finansów Maciej Grabowski powiedział, że zmiana oznacza rozszerzenie katalogu produktów objętych preferencyjną stawką, jednak pozytywnie wpłynie na konkurencję na rynku.
Ponadto sejm zaakceptował senacką propozycję, by 5 proc. stawka dotycząca zbóż, w tym pszenicy czy jęczmienia, objęła także owies. Zdaniem Senatu, owies mieści się w kategorii produktów o charakterze podstawowym lub wrażliwym społecznie, które są opodatkowane obniżoną stawką.
Nowelizacja przewiduje również wzrost stawki VAT na ubranka dziecięce z 8 do 23 proc., utrzymanie zwolnienia z podatku pakietów medycznych kupowanych przez firmy dla swoich pracowników, opodatkowanie towarów przekazywanych nieodpłatnie w ramach działalności gospodarczej i zerową stawkę VAT na usługi portowe.
Nowelizacja ma wejść w życie 1 kwietnia 2011 r., a podwyżka VAT na artykuły dziecięce 1 stycznia 2012 r.

Polecamy książki prawnicze