Projekt rozporządzenia ministra finansó wymienia sześć punktów. Minimum po pięć wybranych spraw, zakończonych i niezakończonych, w różnych kategoriach; wszystkie sprawy przewlekłe; statystyki spraw określonych kategorii; liczbę uzasadnień i ich terminowość. Zbierane będą też informacje o warunkach pracy sędziego (przydzielonym mu do pomocy personelu pomocniczym, okolicznościach, które utrudniają pracę); dane o wytkniętych sędziemu uchybieniach, uwagach, dyscyplinarkach i zasadnych skargach. Na ostateczną ocenę wpływ mieć też będą informacje o efektywnym czasie pracy i odbytych szkoleniach - pisze "Rzeczpospolita".
O ocenie sędzia będzie powiadomiony osobiście, w liście lub mejlu przesłanym na wewnętrzny adres mejlowy. Jeśli nie zgodzi się z nią, może zgłosić uwagi. Konsekwencją ich nieuwzględnienia jest opracowanie na najbliższe cztery lata indywidualnego planu rozwoju. W ten sposób sędzia ma się dowiedzieć, co i jak ma poprawić w swojej pracy.
Oceny sędziów na podstawie trudności zadań
Podczas oceny okresowej sędziów uwzględnia się rodzaj i stopień zawiłości przydzielonych im spraw lub powierzonych zadań czy funkcji, obciążenie oraz warunki pracy w całym okresie objętym oceną.