Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotował projekt rozporządzenia w sprawie sporządzenia aktu pełnomocnictwa do głosowania w wyborach: do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, do Parlamentu Europejskiego, do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Przygotowany projekt jest zbieżny z już obowiązującymi rozporządzeniami: rozporządzeniem z dnia 21 kwietnia 2010 r. w sprawie sporządzenia aktu pełnomocnictwa do głosowania w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 66, poz. 426), rozporządzeniem z dnia 20 lipca 2010 roku w sprawie sporządzenia aktu pełnomocnictwa do głosowania w wyborach Parlamentu Europejskiego (Dz. U. Nr 142, poz. 959) i rozporządzeniem z dnia 1 września 2010 r. w sprawie sporządzenia aktu pełnomocnictwa do głosowania w wyborach do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw oraz w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast (Dz. U. Nr 170, poz. 1146).
Wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa wnoszony będzie, na urzędowym formularzu, najwcześniej w dniu wejścia w życie aktu o zarządzeniu wyborów, a najpóźniej na 10 dni przed dniem wyborów. Datą wniesienia wniosku uznawany będzie dzień jego wpływu do właściwego urzędu gminy.
Prawidłowo wypełniony wniosek stanie się podstawą, by wójt (burmistrz, prezydent miasta) lub inny upoważniony pracownik urzędu gminy niezwłocznie uzgodnił z wyborcą lub osobą, która wyraziła zgodę na przyjęcie pełnomocnictwa, termin sporządzenia aktu pełnomocnictwa. Projekt aktu pełnomocnictwa sporządzać się będzie w trzech egzemplarzach. Ponadto na wyborcy spoczywać będzie obowiązek potwierdzenia w sposób niebudzący wątpliwości, przed wójtem lub innym upoważnionym pracownikiem urzędu gminy, wolę udzielenia pełnomocnictwa osobie, która wyraziła zgodę na jego przyjęcie. Pełnomocnictwa udzielać będzie wójt na urzędowym formularzu (innym dla każdego rodzaju wyborów), którego wzór stanowi załącznik do projektu rozporządzenia. Każdy akt pełnomocnictwa będzie też opatrzony właściwym tylko dla niego numerem.
Urzędy gmin zobowiązane będą do prowadzenia wykazów sporządzonych aktów pełnomocnictwa, oddzielnych dla poszczególnych wyborów. Wykazy będą mogły mieć postać księgi bądź też dokumentu elektronicznego, o ile zawierać będzie wszystkie dane przewidziane we wzorze załączonym do projektu rozporządzenia. Na wójcie ciążyć będzie obowiązek przekazania przewodniczącemu właściwej obwodowej komisji wyborczej listy wyborców, którzy udzielili pełnomocnictwa, wpisanych do spisu wyborców, zawierającą dane umieszczone w wykazie. Czynności tej dokonywać się będzie jednocześnie z przekazaniem spisu wyborców. Ponadto konieczne będzie informowanie przewodniczącego o wszystkich zmianach zachodzących w wykazie po przekazaniu listy.

Na podstawie: bip.mswia.gov.pl

Artykuł pochodzi z Serwisu Samorządowego www.lex.pl/samorzad