Jak stwierdza autorka wydanej właśnie książki Prawa obywatelskie i polityczne a prawa gospodarcze, społeczne i kulturalne. Porównanie systemów ochrony, nagromadzenie tych różnic wpływa negatywnie na ochronę zapewnianą przez te umowy i powoduje, że idea niepodzielności praw człowieka nie jest w pełni wcielona w życie.

Jak podkreśla autorka, dowodem na to, że wciąż toczy się dyskusja wokół stworzenia spójnych i kompatybilnych systemów, może być niedawno przedłożona propozycja rezolucji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy wzywająca Zgromadzenie do przygotowania specjalnego raportu, „który wzmocniłby pozycję Europejskiej Karty Społecznej w centrum europejskiej sceny politycznej, co pozwoliłoby na pokazanie jej pełnego potencjału, obok Europejskiej Konwencji Praw Człowieka (…) w imię niepodzielności i współzależności praw człowieka”. - Podobnym dowodem jest też treść rezolucji Rady Praw Człowieka ONZ popierającej przyjęcie protokołu dodatkowego do Międzynarodowego Paktu Praw Gospodarczych, Społecznych i Kulturalnych w brzmieniu: „przypominając, że Deklaracja Wiedeńska i Program Działań (…) potwierdzają, iż wszystkie prawa człowieka są uniwersalne, niepodzielne, wzajemnie ze sobą powiązane, współzależne i wzajemnie się wzmacniają i muszą być traktowane w sprawiedliwy i równy sposób, na tych samych zasadach i z tym samym naciskiem” – czytamy we wstępie do książki.

Prawa obywatelskie i polityczne a prawa gospodarcze, społeczne i kulturalne. Porównanie systemów ochrony

Jak podkreśla jej wydawca, monografia zawiera kompleksowe omówienie czterech systemów ochrony praw człowieka: dwóch chroniących prawa polityczne i obywatelskie oraz ich bliźniaczych systemów ochrony praw gospodarczych, społecznych i kulturalnych.
Zaprezentowane w niej zostały zakresy zobowiązań stanowiących fundament do określenia szczegółowych obowiązków państw-stron w zakresie zapewniania prawidłowej realizacji praw człowieka.

Autorka przedstawia w opracowaniu m.in.:
- procedury dotyczące składania skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i zawiadomienia do Komitetu Praw Człowieka, a także postępowania przed tymi organami,
- pogłębioną analizę postępowań przed Europejskim Komitetem Praw Społecznych oraz Komitetem Praw Gospodarczych, Społecznych i Kulturalnych ONZ wraz z procedurami składania skarg i zawiadomień obowiązujących na podstawie Protokołów, które wciąż nie zostały ratyfikowane przez Polskę (co uniemożliwia ich stosowanie przez osoby zamieszkałe na terytorium RP).

Według autorki i wydawcy, książka jest przeznaczona adwokatów i radców prawnych, pracowników organizacji pozarządowych oraz pracowników naukowych zajmujących się problematyką ochrony praw człowieka.

Więcej o publikacji>>