Z badania przeprowadzonego niedawno przez firmę Gartner, zajmującą się badaniami i konsultingiem w zakresie technologii informacyjnych, wynika, że 44 proc. firm świadczących usługi finansowe w Europie ma nadzieję, że ponad połowa transakcji będzie zawierana w „chmurze” do 2015 roku.
Jednak jak uważa Peter Redshaw, wiceprezes Gartner, jest to mało prawdopodobne, biorąc pod uwagę obecne tendencje. – Obecnie poziom wykorzystania chmury jest bardzo niski i wynosi mniej niż 5 proc. (Osiągnąć 50 proc. do roku 2015) to bardzo szybki wzrost i nic nie wskazuje na to, że tego typu zmiana dokonuje się teraz – powiedział. Redshaw tłumaczy, że choć na przeszkodzie do korzystania z cloud computingu stoi kilka problemów, to najważniejszym z nich jest jednak brak pewności prawnej. - To właśnie o przeszkody operacyjne obawia się 90 proc. firm świadczących usługi finansowe – wyjaśniał.
- Jeśli chodzi o Stany Zjednoczone, skąd pochodzi większość dostarczycieli chmur, służby specjalne mają tam szeroki zakres niekontrolowanego dostępu do baz danych, które są składowane poza terytorium USA i nie zawierają danych obywateli USA – mówi Wojciech Rafał Wiewiórowski, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych. - To oznacza, że np. instytucja polska, która przetwarza dane swoich klientów czy użytkowników w chmurze umieszczonej poza terytorium USA, musi zdawać sobie sprawę, że te dane w każdej chwili mogą być przekazane amerykańskim służbom – wyjaśnia.
Źródło: EurActiv.pl>>>