Zdaniem ministra konieczne jest przede wszystkim wypracowanie kompleksowego planu reagowania i współpracy pomiędzy wieloma podmiotami, m.in. policją, prokuraturą, sądami – dodał minister.
W Ministerstwie Sprawiedliwości odbyło się spotkanie poświęcone tej tematyce. Uczestniczyli w nim – poza ministrem sprawiedliwości - przedstawiciele Prokuratury Generalnej, Policji, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz posłowie z Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt – Joanna Mucha oraz Paweł Suski.
Uczestnicy spotkania zwrócili uwagę na często pojawiający się problem niewystarczającej reakcji organów ścigania oraz wymiaru sprawiedliwości w przypadkach znęcania się nad zwierzętami ze szczególnym okrucieństwem. Istotnym problemem poruszanym podczas spotkania była też sytuacja bezdomnych zwierząt, w szczególności brak odpowiedzialności gmin za los i warunki zwierząt przebywających w schroniskach. - Przed decyzjami potrzebna jest diagnoza – zgodnie stwierdzili uczestnicy spotkania.
Dlatego  minister Krzysztof Kwiatkowski podjął decyzję o zwróceniu się do Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości z prośbą o przeprowadzenie badań empirycznych w zakresie prawno-karnej ochrony zwierząt. Będą to pierwsze od niemal dekady badania IWS poświęcone tej tematyce, w szczególności skupiające się na reakcji organów ścigania oraz wymiaru sprawiedliwości w sprawach dotyczących znęcania się nad zwierzętami.
Podczas kolejnego spotkania w tym gronie nastąpi prezentacja oraz analiza wyników badań IWS oraz podjęcie decyzji co do dalszych działań w zakresie ochrony zwierząt.