Aplikanci zwrócili się do ministra z prośbą o interwencję w sprawie nie zaliczonych przez znaczną część z nich warunkowych egzaminów poprawkowych, które odbyły się w lutym tego roku. To dalszy ciąg konfliktu wokół warunków kształcenia i zasad weryfikacji wiedzy aplikantów z wyjątkowo licznego rocznika, przyjętego na aplikację w 2009 roku.
Skarżący się aplikanci twierdzą, że w ich przypadku zastosowane zostały znacznie wyższe niż na poprzednich latach kryteria. Ich zdaniem lutowy egzamin miał znacznie wyższy poziom trudności, wiele było w nim zawiłości językowych (np. podwójne przeczenia), także pytań niejednoznacznych, a także takich, na które można było udzielić więcej niż jednej dobrej odpowiedzi, także zagadnień wykraczających poza zakres materiału obowiązującego na kolokwium z danego przedmiotu. Zdaniem aplikantów nie jest to właściwą metodą sprawdzania rzeczywistej wiedzy.
Autorzy skargi nie dostali na nią dotychczas żadnej odpowiedzi, ani z resortu sprawiedliwości, ani z Krajowej Rady Radców Prawnych, do której także skierowane zostało to pismo. W związku z tym proszą jeszcze raz o zajęcie się ta sprawą oraz o informację, czy podjęte zostały w związku z nią jakieś działania.
Z nieoficjalnych informacji, jakie dotarły do Lex. pl wynika, że Krajowa Rada Radców Prawnych omawiać będzie problem 12 kwietnia br.

Czytaj także:
Słaby wynik kolokwium poprawkowego aplikantów radcowskich
Wystapinie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka >>>
List Dziekana OIRP >>>