Główne założenia projektu to m.in.: wprowadzenie kontroli specjalnej komisji sejmowej nad działalnością prokuratury, włączenie prokuratury w realizację polityki karnej rządu przy utrzymaniu zasady niezależności prokuratorów w ramach prowadzonych postępowań przygotowawczych, zwiększenie uprawnień prokuratora generalnego w zakresie doboru kadry prokuratorskiej oraz precyzyjne określenie uprawnień prokuratorów przełożonych w stosunku do prokuratorów prowadzących postępowania przygotowawcze.
"Wiele razy, np. przy sprawie Madzi z Sosnowca albo w związku z konfliktem Prokuratury Generalnej z wojskową, mówiono mi "zrób coś", ale takiej możliwości nie miałem" - tłumaczy potrzebę zmian minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. - dowiedziała się "Polska The Times".

W Sejmie lezy juz gotowy projekt zmian w ustawie o prokuraturze, aitorstwa posłów PO, powstały z inspiracji Andrzeja Seremeta. Jest on częściowo zgodny z planami ministerialnymi, ale tylko w zakresie doboru zastępców prokuratora generalnego. Sam prokurator generalny nie ma inicjatywy ustawodawczej, wiec nie może wnosić ustaw do Sejmu.