- Konfederacja Lewiatan popiera dążenia ustawodawcy unijnego do przyjęcia rozwiązań pozwalających na stworzenie nowoczesnych i skutecznych ram ładu korporacyjnego dla europejskich przedsiębiorstw, inwestorów i pracowników. Co do zasady, zgadzamy się z celem, jakim jest zwiększenie zaangażowania akcjonariuszy jest niezbędną przesłanką poprawy, wspomnianego już, ładu korporacyjnego. Mamy jednak poważne wątpliwości co do zasadności niektórych środków zaproponowanych przez Komisję Europejską – czytamy w opinii.
Jej autorzy przede wszystkim nie zgadzają się ze stopniem szczegółowości propozycji i co za tym idzie wysokim poziomem harmonizacji. Jak podkreślają, zgodnie z zasadą subsydiarności i lepszego stanowienia prawa, środki legislacyjne na poziomie wspólnotowym podejmowane są w ostateczności, w szczególności, gdy państwa członkowskie nie są w stanie poradzić sobie z zaistniałym problemem.
Czytaj: ID produktu: 40155511 Rok wydania: 2010
Autor: Dorota Dobija,Izabela Koładkiewicz
Tytuł: Ład korporacyjny >>>
- Naszą główną obawą jest jednostronność zaproponowanego przez KE rozwiązania i idąca za tym znaczna, nieuzasadniona ingerencja w sposób podejmowania decyzji w spółkach działających w systemach dualistycznych. Sprzeciw Lewiatana budzi także stopień szczegółowości zapisów, które w rzeczywistości mogą – czytamy w opinii - nie doprowadzić do osiągnięcia zamierzonych celów, a jedynie nałożą dodatkowe obciążenia administracyjne na notowane na firmy, inwestorów i samych akcjonariuszy. Należy liczyć się ze skutkami negatywnego wpływu regulacji na atrakcyjność i kondycję rynku regulowanego i pośrednio na ogólną sytuację gospodarczą kraju.
Autorzy opinii zwracają też uwagę na brak skorelowania przepisów dyrektywy z uregulowaniami sektorowymi, którym również podlegają spółki będące podmiotem opiniowanego projektu. Istotną grupę stanowią banki, podlegające postanowieniom aktów należących do pakietu CRD IV oraz wydanym na ich podstawie przepisom prawa krajowego.