Jest to następstwem rozpatrzenia przez Komitet VII i VIII Sprawozdania Polski z realizacji Konwencji w latach 2002-2010, które odbyło się w dniu 22 października 2014 r. w Genewie.
Podczas tego posiedzenia delegacja, w której skład weszli przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości oraz 15 organizacji pozarządowych działających na rzecz praw kobiet i przeciwdziałania dyskryminacji, przedstawiła informację na temat procesu sprawozdawczego Polski przed Komitetem ONZ ds. likwidacji dyskryminacji, odpowiadała na pytania członków Komitetu dotyczące m.in. zagadnień ochrony kobiet na rynku pracy, przeciwdziałania dyskryminacji w szkołach, zwalczania przemocy w rodzinie, kobiet w sądownictwie czy zwalczania stereotypów.
Jak informuje resort sprawiedliwości, przedstawione przez Komitet zalecenia dotyczą m.in. kwestii wzmocnienia krajowych instytucji powołanych do przeciwdziałania dyskryminacji, zapobiegania przemocy w rodzinie, udziału kobiet w życiu publicznym i politycznym, eliminacji dyskryminacji kobiet w edukacji czy zatrudnieniu, zwalczania prostytucji i zapewnienia kobietom odpowiedniego dostępu do świadczeń z zakresu planowania rodziny. Przedstawiciele organizacji pozarządowych dodają, że wśród pytań skierowanych do polskich władz znalazło się też to, dotyczące losów konwencji Rady Europy w sprawie przeciwdziałania przemocy domowej i przemocy wobec kobiet (chodzi o brak jej ratyfikacji).
Więcej: Sejm nie zajmie się Konwencją o przeciwdziałaniu przemocy>>>

Członkinie Komitetu były szczególnie zainteresowane także następującymi zagadnieniami: wpływem stereotypów płci upowszechnianych przez Kościół rzymskokatolicki na realizację praw kobiet w Polsce; lukami w ustawie o równym traktowaniu wykluczającymi kobiety spod ochrony przed dyskryminacją w wybranych, ważnych dziedzinach życia; prawami reprodukcyjnymi kobiet, w tym dostępem do świadczeń; przyczynami dla których zmiany w systemie wyborczym nie przełożyły się na znaczący wzrost liczby kobiet w parlamencie.
Czytaj: Organizacje pozarządowe apelują ws. konwencji o przeciwdziałaniu przemocy>>>

W sumie jednak Komitet pozytywnie ocenił swoją współpracę z Polską, w szczególności zaś konstruktywny dialog prowadzony przez obie strony. Z zadowoleniem przyjął również m.in. działania legislacyjne, np. nowelizację Kodeksu karnego i Kodeksu postępowania karnego mające na celu zwiększenie ochrony ofiar przestępstw o podłożu seksualnym oraz handlu ludźmi, wprowadzenie definicji handlu ludźmi oraz penalizacji przygotowań do niego, a także ustawę o równym traktowaniu i ustawę o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3.
Polska musi udzielić Komitetowi informacji na temat sposobu wdrożenia wybranych zaleceń (wzmocnienie mandatu instytucji krajowych i szersza reprezentacja kobiet w życiu politycznym) w ciągu dwóch lat od ich przyjęcia, a kolejne sprawozdanie przedstawić w listopadzie 2018 r.