Krajowa Izba Gospodarcza aktywnie uczestniczy w opracowywaniu rozwiązań prawnych związanych z pomocą przedsiębiorcom w związku ze spowolnieniem gospodarczym wywołanym przez kryzys finansowy. KIG pozytywnie projekt rozporządzenia MRR w sprawie udzielania w latach 2009-2010 przedsiębiorcom ograniczonych kwot pomocy w ramach regionalnych programów operacyjnych. Celem projektu rozporządzenia, stanowiącego tzw. program pomocowy, jest określenie przeznaczenia, warunków i trybu udzielania pomocy dla przedsiębiorców przebywających trudności w dostępie do finansowania w wyniku światowego kryzysu finansowego i gospodarczego w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych.

Projekt rozporządzenia został przygotowany na podstawie Komunikatu Komisji Europejskiej – Tymczasowe wspólnotowe ramy prawne w zakresie pomocy państwa ułatwiające dostęp do finansowania w dobie kryzysu finansowego i gospodarczego (Dz. Urz. UE C 83 z 07.04.2009, str.1).  Zdaniem KIG przedstawiona w projekcie zasady udzielania wsparcia oraz katalog podmiotów objętych pomocą wydaje się odpowiadać potrzebom rynkowym. - Proponujemy jednak, aby z uwagi na potrzebę pilnego przekazania wsparcia przedsiębiorstwom wprowadzić do § 9 zapisy określające termin w jakim podmiot udzielający pomocy dokonuje oceny wniosku, naszym zdaniem termin ten nie powinien przekraczać 30 dni - napisano w oświadczeniu. 

W ocenie Krajowej Izby Gospodarczej wprowadzenie terminów na rozpatrzenie wniosków przedsiębiorców pozwoli prawidłowo zrealizować cel rozporządzenia jakim jest stworzenie warunków umożliwiające podniesienie konkurencyjności polskiej gospodarki, dzięki dofinansowaniu środkami publicznymi przedsiębiorstw mających utrudniony dostęp do kredytów w wyniku światowego kryzysu finansowego i gospodarczego. 

Zzdaniem KIG w okresie spowolnienia gospodarczego rewizji wymagają również regionalne programy operacyjne, które z uwagi na niski poziom wsparcia konkurencyjności przedsiębiorstw nie stały się głównym źródłem wsparcia konkurencyjności małych i średnich firm. Mamy wrażenie, że samorządy poszczególnych województw zapomniały, że rozwój regionu to także rozwój potencjału sektora MŚP, stanowiącego ok. 99 % przedsiębiorstw w Polsce.