Parlament Europejski przyjął raport w tej sprawie przygotowany przez specjalną parlamentarną komisję TAXE, która badała praktyki podatkowe państw UE. 15 grudnia posłowie zajmą się innym sprawozdaniem, w którym wzywają KE do przestawienia propozycji środków mających zwalczać konkurencję podatkową w UE.
W sprawozdaniu przygotowanym przez Anneliese Dodds (S&D, Wielka Brytania) i Luděk Niedermayer (EPL, Czechy) posłowie wzywają Komisję Europejską do przedstawienia propozycji legislacyjnych, które mają na celu nałożnie na państwa członkowskie obowiązku wymiany informacji o decyzjach w sprawie obniżenia podatków dla korporacji.
Próbując zrównoważyć budżety, państwa członkowskie UE cięły wydatki i zaciskały pasa. Jednocześnie część z nich oferowała korporacjom przywileje podatkowe, starając się zapobiec przeniesieniu ich działalności do innych państw.

Na przykład w październiku Komisja Europejska uznała korzyści podatkowe dla Fiata w Luksemburgu i Starbucksa w Holandii za niezgodne z przepisami UE dotyczącymi pomocy państwa. Elisa Ferreira (S&D, Portugalia), współautorka raportu specjalnej komisji TAXE, pozytywnie przyjęła tę decyzję KE, ale ostrzegła: "Te dwa przypadki dowodzą, że konkurencja podatkowa między państwami, mająca na celu przyciąganie korporacji i zysków, jest normą w UE".

W listopadzie posłowie przyjęli raport specjalnej komisji TAXE, wzywając państwa do uzgodnień w sprawie sprawozdań finansowych od firm międzynarodowych w rozbiciu na kraje, wprowadzenia wspólnej, skonsolidowanej podstawy opodatkowania, wspólnych definicji terminologii podatkowej oraz przejrzystości - dotychczas tajnych - umów, dotyczących interpretacji przepisów podatkowych zawieranych przez firmy i kraje UE. Posłowie zdecydowali także o przedłużeniu mandatu komisji TAXE, która będzie pracować co namniej do czerwca 2016.

Dowiedz się więcej z książki
Kalendarz Prawniczy 2016 (format A5)
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł