Jak pozyskać nowych klientów? Alternatywnymi sposobami np. wejściem na giełdę. Swój debiut na giełdzie dokładnie zaplanowała krakowska Kancelaria Medius. W kwietniu spółka zakończyła z sukcesem prywatną ofertę akcji, która wzbogaciła jej budżet o ponad 0,4 mln zł. Teraz weszła na giełdę. Cel? Pieniądze pozyskane z emisji akcji mają zostać wydane m.in. na sporządzanie umów lub kontraktów, aż po wiele kompleksowych działań – począwszy od monitoringu płatności, poprzez prowadzenie egzekucyjnych – wymienia Michał Imiołek, prezes firmy windykacyjnej Kancelaria Medius.

Kancelaria kładzie nacisk na wywiad gospodarczy i prowadzenie postępowań sądowych, pozyskiwanie nowych klientów, usprawnienie systemów informatycznych wspierających procesy dochodzenia należności oraz na wzmocnienie procesu windykacji poprzez własne call center. Po debiucie na rynku NewConnect akcje kancelarii  wzrosły o 30 proc.

Wydaje się, że ciekawy pomysł na własny biznes znalazła stołeczna firma Legal Stream (spółka zależna od IQ Partners). Swój projekt realizuje pod roboczą nazwą Wirtualny Prawnik. Warszawska spółka stworzyła platformę internetową, która na zasadach komercyjnych pośredniczy w kontaktach między osobami prywatnymi oraz podmiotami gospodarczymi (głównie z sektora małych i średnich przedsiębiorstw) a kancelariami prawnymi i podatkowymi. Aby móc skutecznie zrealizować ów koncept, szefowie warszawskiej firmy postanowili pozyskać dodatkowy kapitał poprzez NewConnect (debiut – grudzień 2011 r.). Szefowie Legal Stream nie są prawnikami, ale pośredniczą w dostępie do kompleksowych usług prawnych. To jest ich core business i w tym sensie stanowią wyjątek potwierdzający – przynajmniej dotychczasową – regułę. Jaką? Kancelarie prawne korzystają z giełdy, chcąc silniej zaistnieć przede wszystkim w szeroko rozumianym sektorze finansowym, nie koncentrując się tylko na obsłudze prawnej klientów. Drugie spostrzeżenie - firmy prawnicze do tej pory niechętnie same wchodzą na rynek alternatywny, a szczególnie na główny parkiet Giełdy Papierów Wartościowych. 

 

Marcin Zawiśliński

Źródło: "Radca Prawny"