Raport Future Ready Lawyer 2026
Zmień język strony
Zmień język strony
Prawo.pl

Frankowicze donoszą na banki do prokuratury

Do Prokuratury Generalnej wpłynęło do poniedziałku ok. 100 zawiadomień o popełnieniu przestępstwa przez zarządy banków. Kolejne są w drodze. PG przekazuje teraz zawiadomienia do właściwych jednostek.

Jak informuje "Rzeczpospolita", ich autorami są frankowicze – osoby, które biorąc przed laty kredyty we frankach, teraz słono za to płacą. Poszkodowani w wyniku wysokiego kursu franka piszą do PG, że zostali oszukani przez zarządy banków. Twierdzą, że byli wprowadzeni w błąd co do warunków umów kredytowych i skutków, jakie niosą.
– Najwięcej zawiadomień trafi do prokuratury warszawskiej. Ale też do Prokuratury Okręgowej w Krakowie, Wrocławiu i Gdańsku – informuje „Rzeczpospolitą" Mateusz Martyniuk, rzecznik PG.
Jak informuje PG, prokuratorzy będą analizować każde zawiadomienie oraz umowę kredytową. Oszustwo jest przestępstwem o charakterze umyślnym. To oznacza, że aby skazać przedstawicieli banków, trzeba udowodnić, że działali z zamiarem dokonania przestępstwa.

Polecamy książki prawnicze