Zdaniem rzecznika to już nie jest margines. - Co najmniej raz w tygodniu słyszę o tego typu wydarzeniach – mówił w środę rana na antenie radia TOK FM.
W tym kontekście Adam Bodnar wspomina niedawne spotkanie z przedstawicielką ambasady Turcji, która mówiła o obawach, czy można do Polski wysyłać studentów z tego kraju w ramach programu Erasmus. Jak podkreślała, tureccy studenci nie czują się w Polsce bezpiecznie. – Wcześniej też dostawałem inne podobne sygnały – mówi dr Bodnar.
W tym kontekście Rzecznik przypomniał o skierowaniu listu do rektora Politechniki Białostockiej, który w związku z zorganizowanymi w tym mieście imprezami Obozu Radykalno-Narodowego zalecał cudzoziemskim studentom niewychodzenie na ulice.

RPO zajmie się sprawą koncertu w klubie Politechniki Białostockiej>>

– No jeżeli jesteśmy w takim momencie, że takie zalecenia są ogłaszane zupełnie oficjalnie i nas to w żaden sposób nie krępuje i nie widzimy w tym problemu, to jest bardzo źle – mówił Adam Bodnar.
Jego zdaniem potrzebne są w tej sprawie jednoznaczne wypowiedzi potępiające ze strony polityków, natychmiastowa reakcja policji na każde nienawistne zdarzenie, walka z mową nienawiści i falą hejtu w internecie, zdecydowane reakcje na każdą sytuację przemocy czy napaści związaną z odmiennością narodową, etniczną czy kolorem skóry. – Konieczne są też bardzo konkretne działania ministra edukacji narodowej w zakresie promocji edukacji antydyskryminacyjnej w szkołach oraz  aktywna działalność także ministra nauki i szkolnictwa wyższego i jednoznaczne reagowanie z jego strony na takie sytuacje, gdy mają one miejsce na uczelniach – mówił rzecznik praw obywatelskich dr Adam Bodnar.
 

Dowiedz się więcej z książki
Państwo prawa jeszcze w budowie
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł