Jak podkreśla autor wydanej przez Wolters Kluwer książki pt. Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Wybór orzecznictwa, przedstawiony w niej wybór orzeczeń jest subiektywny. - Poszczególne orzeczenia zostały przyporządkowane właściwym przepisom kodeksu; w przypadku piśmiennictwa w niektórych sytuacjach zastosowano kryterium rzeczowe. Dokonując wyboru starych orzeczeń, miałem na uwadze zarówno ich aktualność, jak i – w niektórych przypadkach – doniosłość poruszonej w nich tematyki. Uwaga ta dotyczy także przywołanego piśmiennictwa, które często pomimo upływu długiego czasu od opublikowania – zawiera w sobie aktualne i interesujące poglądy, mogące stanowić cenne źródło wiedzy także na tle obowiązujących przepisów kodeksu prawa rodzinnego i opiekuńczego – pisze autor we wstępie do publikacji.

 

imagesViewer


Jak podkreśla z kolei wydawca, w komentarzu w sposób przejrzysty i wyczerpujący omówiono przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego przez pryzmat przywoływanych orzeczeń Sądu Najwyższego, sądów apelacyjnych, Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz wojewódzkich sądów administracyjnych. Poza przeglądem dotychczasowego orzecznictwa autor zaprezentował poglądy przedstawicieli doktryny oraz praktyki dotyczące wykładni poszczególnych przepisów prawa rodzinnego i opiekuńczego.
Publikacja została ponadto wzbogacona o komentarze autorskie pomocne w omówieniu niejednolitej linii orzeczniczej oraz w odnalezieniu właściwej interpretacji konkretnych przepisów.
Według autora i wydawcy, książka przeznaczona jest dla prawników praktyków - sędziów, adwokatów, radców prawnych - stanowi bowiem użyteczne narzędzie w codziennej pracy, zarówno na sali sądowej, jak i w kancelarii. Będzie również przydatna dla aplikantów zawodów prawniczych przygotowujących się do kolokwiów i egzaminów końcowych.
- W mojej ocenie to opracowanie może stanowić cenne źródło informacji i narzędzie w codziennej pracy praktyków i teoretyków; sędziów, adwokatów, radców prawnych i innych grup zawodowych - stwierdza dr Dariusz Kotłowski.