W skład komisji wchodzą m.in. przedstawiciele samorządu adwokatów, radców prawnych, lekarzy i pielęgniarek oraz lokalnych organizacji działających na rzecz praw pacjenta. Na skompletowanie komisji wojewodowie mieli trzy miesiące. Art.3 ustawy o prawach pacjenta z kwietnia 2011 r. zakłada, że samorządy zawodowe adwokatury oraz radców prawnych ( i lekarzy) zgłoszą kandydatów na członków wojewódzkiej komisji do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych pierwszej kadencji nie później niż w terminie do dnia 30 września 2011 r.
Minister właściwy do spraw zdrowia i Rzecznik Praw Pacjenta mają obowiązek powołać członków wojewódzkiej komisji do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych pierwszej kadencji nie później niż w terminie do dnia 30 listopada 2011 r. Wojewodowie mieli powołać członków wojewódzkiej komisji do 31 grudnia 2011 r.
Najwięcej chętnych zgłosiło się do komisji z okręgowych izb adwokatów i radców prawnych.  Jak wynika z informacji „Rzeczpospolitej” województwa kujawsko-pomorskie, mazowieckie, dolnośląskie i mazowiecki, komisje są gotowe rozpocząć działanie od zaraz.
Mankamentem nowej procedury jest brak możliwości zwolnienia zainteresowanego z kosztów postępowania. Zawsze to pacjent pokryje je z własnej kieszeni.