Zgodnie z nowelizacją ustawy o PIT podnoszącą kwotę wolną, osoby o dochodach poniżej 6600 zł nie zapłacą podatku PIT, osoby o dochodach powyżej 85 528 zł zapłacą wyższy PIT w związku ze stopniowym wycofywaniem kwoty wolnej, a osoby o dochodach przekraczających 127 000 zł nie będą miały żadnej kwoty wolnej od podatku. Wg szacunków, na proponowanych zmianach zyska 2,4 mln rodzin, 0,6 mln rodzin zapłaci wyższe podatki, a wpływy do budżetu państwa i NFZ spadną o 800 mln zł.

Zobacz: Ustawa o kwocie wolnej od podatku już opublikowana >>

Jak zauważa FOR, w ten sposób rząd relatywnie niewielkim kosztem wykona wyrok Trybunału Konstytucyjnego oraz częściowo zrealizuje obietnicę wyborczą. Działanie to jednak w żaden sposób nie rozwiąże problemów polskiego systemu podatkowego – niepotrzebnego skomplikowania oraz nadmiernego obciążenia podatkami osób o najniższych dochodach. Nowa kwota wolna jest tak szybko wycofywana, że nawet osoba zarabiająca pensję minimalną w 2017 roku nie skorzysta na uchwalonych zmianach.

Forum negatywnie ocenia także sposób wprowadzenia zmian w kwocie wolnej. Choć był to projekt rządowy, to formalnie zgłoszono go jako poprawkę Senatu. Takie podejście pozwoliło na ominięcie konsultacji i formalnej Oceny Skutków Regulacji. Obecny rząd nagminnie obchodzi własne procedury dotyczące tworzenia prawa, prawie połowę projektów zgłaszając ścieżką poselską, co pogłębia problem nieprzewidywalności zmian prawnych w Polsce oraz złej jakości przepisów.

Zdaniem FOR, niezależnie od głębszej reformy systemu podatkowego są prostsze zabiegi, które mogą istotnie uprościć system podatkowy i przyczynić się do szybszego wzrostu gospodarczego Polski, takie jak: pełne odliczenie składki NFZ od PIT, istotne podniesienie zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodu, czy jednakowe oskładkowanie i opodatkowanie umów zlecenie i umów o pracę.

 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Głównego Księgowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów