Wyższe opłaty za czynności egzekucyjne

Do I czytania w Sejmie został skierowany projekt nowelizacji ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Założeniem projektowanych zmian jest usprawnienie egzekucji administracyjnej.

Projekt zakłada przyznanie organom egzekucyjnym swobody w wyborze środka egzekucji, tak aby egzekucja administracyjna mogła byś prowadzona szybko i skutecznie. Jak podkreślają projektodawcy dotychczasowe rozwiązania nakazują stosować w pierwszej kolejności środki najmniej uciążliwe dla zobowiązanego, co niejednokrotnie prowadziło do sytuacji w której wiadomo było, że będzie on nieskuteczny.

W zakresie egzekucji świadczeń niepieniężnych projekt zakłada podwyższenie opłat egzekucyjnych, tak aby odpowiadały one faktycznym wydatkom ponoszonym przez organy egzekucyjne. Wyższa ma być również grzywna w celu przymuszenia. Projekt zakłada, że grzywna będzie wynosiła do 200.000 zł.

Kolejne ze zmian zakładają wyeliminowanie z ustawy możliwości składania przez zobowiązanego zarzutów wobec egzekucji administracyjnej prowadzonej przy użyciu grzywny w celu przymuszenia oraz wykonania zastępczego. Projektodawcy podkreślają, że wystarczającym środkiem zabezpieczającym prawa zobowiązanego będzie zażalenie na postanowienie o nałożeniu grzywny.

W przypadku egzekucji polegającej na odebraniu nieruchomości oraz opróżnieniu lokalu mieszkalnego zaproponowano wprowadzenie okresu ochronnego.

Nowe przepisy mają wejść w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia.

Opracowanie: Katarzyna Bogucka, RPE WKP

Źródło: www.sejm.gov.pl, stan z dnia 26 października 2012 r.

Data publikacji: 26 października 2012 r.