Z wnioskiem wystąpiła spółka, która świadczy usługi lecznicze i sanatoryjne dla pacjentów NFZ. Spółka organizuje również turnusy rehabilitacyjne zwolnione z VAT oraz świadczy usługi hotelowe i gastronomiczne opodatkowane 8 proc. stawką podatku. Wątpliwości dotyczyły tego czy usługi w zakresie opieki medycznej służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu i poprawie zdrowia - świadczone przez spółkę - korzystają ze zwolnienia z podatku VAT.

Zdaniem wnioskodawcy, realizacja pobytów leczniczych z zapewnieniem zleconych przez lekarzy zabiegów, opieki lekarskiej i pielęgniarskiej, mieści się w pojęciu świadczenia usług medycznych i będzie podlegała zwolnieniu od podatku wraz z usługami niezbędnymi do realizacji tych świadczeń, m.in. badaniami lekarskimi, zakwaterowaniem i wyżywieniem na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT.

Dyrektor IS w Katowicach zgodził się ze stanowiskiem spółki, że w opisanej sytuacji może skorzystać ze zwolnienia z VAT. Wszystkie świadczenia wykonywane w ramach usługi pobytu należy traktować jako jedną całość. Istotne jest spełnienie przesłanek o których mowa w art. art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT.

Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 4 października 2016 r., sygn. IBPP3/4512-407/16-2/JP

Dowiedz się więcej z książki
Zwolnienia w zakresie podatku od towarów i usług. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł