Akcja Szybki PIT obejmie swoim zasięgiem całą Polskę. Jej głównym założeniem akcji jest uświadomienie podatnikom tego, jakie korzyści płyną z terminowego i szybkiego składania deklaracji podatkowych oraz rozpowszechnienie informacji o możliwości składania deklaracji podatkowych drogą elektroniczną.

Z roku na rok Polacy składają coraz więcej PIT-ów przez Internet. W 2011 r. tą drogą przesłano już prawie milion zeznań PIT, rok później ponad dwa razy tyle, by w 2013 r. osiągnąć poziom 3,5 mln. W 2014 r. złożono 5,2 mln PIT-ów, w 2015 r. prawie 7,5 mln, a w 2016 r. ponad 8,4 mln PIT-ów online. Korzystając z możliwości złożenia PIT-u przez internet, można zrobić to naprawdę szybko. Dodatkowo jest to proste i bezpieczne, a jednocześnie oszczędza czas i pieniądze.

W ramach tegorocznej akcji Szybki PIT resort przygotował dla podatników wiele narzędzi, które pomogą im w wypełnieniu tego obowiązku:

- 24-25 marca w najpopularniejszych centrach handlowych w największych miastach w Polsce będzie można skorzystać z punktów rozliczeń. Dzięki nim każdy podatnik będzie mógł w przerwie między zakupami wysłać swój PIT przez internet;

- w urzędach będą dostępne specjalne stanowiska komputerowe, umożliwiające wysłanie deklaracji drogą internetową;

- 13, 20 i 27 kwietnia w Ministerstwie Finansów oraz w urzędach skarbowych będą odbywać się dyżury telefoniczne, w czasie których eksperci odpowiedzą na pytania podatników;

- 27 i 28 kwietnia, gdy jak co roku panuje wzmożony ruch w urzędach, wszystkie urzędy skarbowe będą pracować dłużej;

- na potrzeby akcji przygotowano plakaty i broszury informacyjne, które promują wiedzę na temat rozliczeń czy aktualnych ulg podatkowych.

Strona kampanii zawiera aktualności, broszury informacyjne Ministerstwa Finansów, informacje o sposobach rozliczeń rocznych przez internet oraz wyszukiwarkę urzędów skarbowych. Z kolei na Portalu Podatkowym wszyscy zainteresowani znajdą m.in. aktualne formularze czy skorzystają z usługi PFR, czyli wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego. Mogą również zadać pytanie dotyczące swojego zeznania podatkowego. Akcja będzie też obecna na Facebooku.

W 2017 r. 30 kwietnia jest dniem wolnym od pracy (niedziela), dlatego też ostatni dzień składania zeznań przypada na 2 maja.