W przedmiotowej sprawie burmistrz ustalił spółce wymiar podatku od nieruchomości wskazując, że obowiązek podatkowy w tym podatku powstał 1 stycznia 2011 r., tj. roku następującego po roku, w którym jego budowa została zakończona, co potwierdza fakt złożenia przez spółkę w grudniu 2010 r. wniosku o pozwolenie na jego użytkowanie.

Według spółki powstanie obowiązku podatkowego przed uzyskaniem ostatecznej decyzji o pozwoleniu na użytkowanie może wystąpić jedynie w przypadku przystąpienia do użytkowania obiektu. Zdaniem spółki obowiązek podatkowy powstał więc z dniem 1 stycznia 2012 r.

Zarówno fiskus, jak i spółka, częściowo prezentowały zbieżne stanowisko, a mianowicie, że obowiązek podatkowy powstaje z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym doszło do zaistnienia określonych ustawą zdarzeń, od których uzależnia się powstanie obowiązku podatkowego w podatku od nieruchomości. Sporne było natomiast podejście do kwestii związanych z ustaleniem, kiedy nastąpiły owe zdarzenia, a więc kiedy budowa została zakończona albo rozpoczęto użytkowanie budowli albo budynku lub ich części przed ich ostatecznym wykończeniem.

Sednem sformułowanego przez spółkę zarzutu kasacyjnego było uznanie, że zakończenie robót budowlanych następuje w chwili dokonania wpisu w dzienniku budowy, czego efektem jest powstanie obowiązku podatkowego z tytułu podatku od nieruchomości. Sedno sporu w sprawie sprowadza się zatem do wykładni przepisu art. 6 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych w kontekście momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku od nieruchomości, w sytuacji, gdy z danych dziennika budowy i złożonego wniosku o pozwolenie na częściowe użytkowanie wynika, że budynek nadawał się do użytkowania już w roku 2010 (zatem obowiązek podatkowy powstał od roku 2011), ale decyzja o pozwoleniu na użytkowanie spornej części budynku została wydana i uprawomocniła się w roku 2011 (zatem obowiązek podatkowy powstaje od roku 2012).

NSA, do którego ostatecznie trafiła sprawa przyjął, że powstanie obowiązku podatkowego w podatku od nieruchomości uzależnione jest od faktu zakończenia prac związanych ze wznoszeniem obiektu budowlanego lub od rozpoczęcia jego użytkowania przed ostatecznym zakończeniem robót, a więc powstanie obowiązku podatkowego nie jest uwarunkowane uzyskaniem prawa do użytkowania budynku po spełnieniu warunków wskazanych w art. 54 i art. 55 Prawa budowlanego.

Wyrok NSA z 8 maja 2014 r., II FSK 1228/12

Omówienie pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego