Przedsiębiorcy, którzy do tej pory podpisywali dokumenty danymi autoryzującymi, powinni przed końcem grudnia albo zdecydować się na stosowanie bezpłatnego profilu zaufanego, albo kupić podpis kwalifikowany.

Profil zaufany może być wykorzystywany do podpisywania wszystkich struktur jednolitych plików kontrolnych. Można go założyć na dwa sposoby: przez internet za pośrednictwem bankowości elektronicznej lub elektronicznie potwierdzając go osobiście w tzw. punkcie potwierdzającym (w ciągu 14 dni od złożenia wniosku). Są to m.in.: urzędy skarbowe, inspektoraty ZUS, banki, urzędy miejsce i wojewódzkie.
 
Założenie profilu zaufanego za pośrednictwem bankowości elektronicznej może odbywać się w pełni zdalnie. Wystarczy wypełnić formularz o założenie profilu. Operację potwierdza się bankowym kodem autoryzacyjnym. Profil zaufany można założyć w następujących bankach: PKO Bank Polski SA, Bank Zachodni WBK, Bank Pekao, mBank, ING Bank Śląski, Millennium Bank. Można też skorzystać z konta na platformie Envelo.