Panie pośle, sejmowa komisja finansów ma nowego przewodniczącego. Czy zmieniły się tym samym priorytety działania komisji?

Nowy przewodniczący zapowiada szybkie wprowadzenie przepisów, które dałyby prawo osobom, które zaciągnęły kredyty we frankach szwajcarskich, przewalutowania zobowiązania na złotówki.

To chyba nie jest nowy temat. O pomocy frankowiczom mówi się od dawna.

To prawda. Sprawa pojawia i znika. Teraz jednak naszej komisji będzie zależało na tym, by doprowadzić sprawę do końca. Nie chodzi już tylko zapowiedzi zmian, ale uchwalenie nowych przepisów.

Są już konkretne plany?

Chodzi o to, żeby przewalutowanie było jak najmniej kosztowne nie tylko dla kredytobiorców, ale i dla budżetu państwa. To nie będzie jednak łatwe. Musimy się też liczyć z ryzykiem podniesienia stóp procentowych. Inflacja jest teraz wyższa, więc oprocentowanie też powinno. Przed nami więc dużo pracy. Przewodniczący zapowiada jednak, że pomoc dla frankowiczów będzie priorytetem komisji. Na razie nie mamy jednak konkretnych projektów.

Czym jeszcze komisja planuje się zajmować w najbliższym czasie?

Mamy sporo zaległości w zakresie przepisów dotyczących rynków finansowych i instytucji kontroli. Tym na pewno też szybko się zająć.

A zmiany w podatkach?


Na razie nie. Mamy początek roku i można powiedzieć, że sezon na zmiany w przepisach podatkowych minął. Jako poseł PO mogę jednak powiedzieć, że niedługo będziemy chcieli złożyć projekt zmian w przepisach o Krajowej Administracji Skarbowej.

Czego mają dotyczyć te zmiany?


Przede wszystkim chcemy przywrócić dwuinstancyjność postępowania i możliwość odwoływania się od decyzji naczelników urzędów celno-skarbowych. Teraz to prawo uległo trochę rozproszeniu, a podatnicy swoje niezadowolenie kierują od razu do sądu. Pełna i nieograniczona dwuinstancyjność zawsze powinna być podstawową zasadą każdego postępowania.

Rozmawiał Krzysztof Koślicki
 

Krajowa Administracja Skarbowa. Komentarz [PRZEDSPRZEDAŻ] Krajowa Administracja Skarbowa. Komentarz  >>