ZNP krytykuje założenia budżetowe na 2016 r.
Według związkowców działania polskich władz odbiegają od Strategii Lizbońskiej, której ważnym elementem jest dążenie do tworzenia gospodarki opartej na wiedzy.
"Realizacji powyższych celów, zgodnie z przyjętymi przez Polskę standardami, musi towarzyszyć zagwarantowanie w budżecie państwa odpowiednich środków finansowych." - podkreśla ZNP. - "Mamy do czynienia z utrzymaniem trendu spadkowego w zakresie faktycznego udziału wydatków na oświatę w relacji do PKB." - dodaje.
Związkowcy krytykują też brak zwiększenia kwot bazowych decydujących o wynagrodzeniach nauczycieli.
Subwencja w 2016 r. wyższa o 103 zł>>
"Należy przypomnieć, że Związek Nauczycielstwa Polskiego negatywnie zaopiniował część projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej" - podkreśla ZNP, nawiązując do przepisów dotyczących finansowania doskonalenia nauczycieli. Według związkowców konstrukcja przepisów dotyczących tej materii w praktyce daje organom prowadzącym możliwość obcięcia funduszy na podwyższanie kwalifikacji pedagogów.
"Omawiany projekt ustawy zakłada kolejny rok ograniczania wydatkowania środków na dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli. Należy zauważyć w tym kontekście, że jest działanie to tym bardziej niezrozumiałe, że jednocześnie mamy do czynienia z procesem zwiększania wymagań kwalifikacyjnych wobec nauczycieli (np. kwalifikacje związane z nauczaniem języków obcych przez nauczycieli przedszkoli)." - podkreśla ZNP.
"Przedłożony do zaopiniowania projekt budżetu nie odzwierciedla rzeczywistych potrzeb niezbędnych do realizacji zadań edukacyjnych w roku 2016. Tym samym zagrożona jest realizacja pozostałych zadań, których wykonywanie jest nadal aktualnym zadaniem oświatowym finansowanym z budżetu państwa." - podsumowują związkowcy. Więcej>>
Rząd zatwierdził budżet na 2016 r. Żadnych podwyżek dla nauczycieli>>
Dowiedz się więcej z książki | |
![]() |
Dotacje dla szkół i przedszkoli. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach
|