Instytut Pamięci Narodowej przygotował wyjątkowe prezenty dla siedmiolatków, którzy w poniedziałek rozpoczną swoją przygodę z edukacją. W stawianiu pierwszych kroków w szkolnych murach towarzyszyć będą dzieciom ojcowie niepodległości - m.in. Józef Piłsudski i Roman Dmowski.

Czytaj:  Sport i patriotyzm w szkole wyciągną graczy z uzależnienia>>


Prawie jak "Star Wars"

Akcję organizują oddziały IPN w całej Polsce, wręczenie gadżetów obędzie się 3 września 2018 roku, podczas rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2018/2019. Oprócz zeszytów dzieci dostaną długopisy i ołówki z nadrukiem nawiązującym do 100-lecia odzyskania Niepodległości.

To, jaki zeszyt otrzymają pierwszaki, zależeć będzie od województwa. Na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie uczniowie otrzymają zeszyt do języka polskiego z wizerunkiem Ignacego Jana Paderewskiego. Dzieci z okolic Gdańska będą mogli cieszyć się zeszytami otrzymają  zeszyt do języka polskiego z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego.

W Łódzkiem uczniowie otrzymają zeszyt do języka polskiego z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego. Na terenie gdańskiego oddziału IPN uczniowie z województw: pomorskiego i kujawsko-pomorskiego otrzymają  zeszyt do języka polskiego z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Józefa Hallera oraz Ignacego Jana Paderewskiego.  W województwie lubelskim uczniowie dostaną zeszyt z Ignacym Daszyńskim.

 

Patriotyczne wycieczki i wystawy

W sierpniu MEN ogłosiło listę podmiotów, które dostaną dofinansowanie z programu „Godność, wolność, niepodległość”. Do konkursu zgłoszono w sumie blisko 2 500 wniosków. Spośród nich, na podstawie rekomendacji wojewodów, zespół powołany przez minister Annę Zalewską dokonał ostatecznej oceny.
 

MEN rozdzieliło pieniądze na patriotyczne wycieczki>>

Dofinansowanie zostało przyznane 257 zgłoszeniom, które uzyskały co najmniej  37 pkt., na łączną kwotę 2 008 433,66  zł. W tym roku szkolnym pieniędzy na takie inicjatywy będzie jeszcze więcej - jak zapowiadała szefowa resortu edukacji, będzie to prawie 6 mln zł.

 

Wszyscy do hymnu

Wyjątkowe wydarzenie z okazji stulecia odzyskania niepodległości zaplanowało również MEN. Już 9 listopada o godz. 11:11 (bo 11 listopada wypada w niedzielę) we wszystkich szkołach uczniowie mają odśpiewać cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego. Jak mówiła Anna Zalewska podczas konferencji prasowej z okazji rozpoczęcia roku, w ten sposób ma zostać pobity rekord.

- W sierpniu zakończył się również nabór ofert na drugi otwarty konkurs "Godność, Wolność, Niepodległość". Zachęcamy organizację pozarządowe do zorganizowania i przeprowadzenia konkursu poezji - mówiła minister edukacji. Budżet wynosi 420 tys. zł.

Czytaj: Nauczycielska pensja raczej demotywuje>>