- W Polskim Ładzie ta reforma podatkowa dotyka pozytywnie wszystkich ludzi, którzy zarabiają do 10 tys. zł brutto miesięcznie. Dotyka zatem 700 tys. nauczycieli w Polsce i pracowników oświaty. Tylko to podniesienie kwoty wolnej od podatku powoduje zwiększenie wynagrodzeń również wszystkich nauczycieli, którzy w Polsce pracują – powiedział.

MEiN uatrakcyjni zawód nauczyciela - skracając urlop i wydłużając pensum>>
 

Czarnek: skok cywilizacyjny

Odnosząc się do Polskiego Ładu w całości zauważył, że jest to "wielki skok cywilizacyjny, jeśli chodzi o życie polskiego społeczeństwa". Podkreślił, że rząd w kontekście wprowadzania Polskiego Ładu nie patrzy wcale na sondaże, ale "na dalekosiężny rozwój gospodarczy i społeczny".

- Nie patrzymy na to, czy nastąpi jakieś odbicie w sondażach w perspektywie dwóch, trzech, czterech miesięcy, tylko patrzymy na to, co zrobić dla społeczeństwa, żeby rzeczywiście można było uzyskać ten efekt, o którym mówimy – zasobność, dobrobyt Polaków, klasy średniej, tych najniżej również zarabiających i wszystkich w ogóle – wyjaśnił szef resortu edukacji.

 

 

Jednym za założeń zaprezentowanego w sobotę programu Polski Ład jest podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł. Czarnek zaznaczył, że to pozytywne rozwiązanie dla nauczycieli i pracowników oświaty. Dodał, że w Polskim Ładzie są też korzystne rozwiązania dla emerytów – emerytura bez podatku dla świadczeń poniżej 2,5 tys. zł. Minister zauważył dalej, że poniesienie kwoty wolnej od podatku to "ruch reformatorski", a pozostałe kwestie to "kompleksowy program podatkowy, który wpłynie znakomicie na funkcjonowanie 18 mln Polaków. Tych, którzy zarabiają do 10 tys. zł brutto w ogóle nie dotknie negatywnie, a tylko pozytywnie" – stwierdził.