Jestem dyrektorem niewielkiej szkoły. Otrzymaliśmy informację od organu prowadzącego, iż będziemy podpisywać umowy zlecenia z nauczycielami zatrudnionymi w szkole, którzy dodatkowo realizują zajęcia opiekuńczo - wychowawcze z uczniami, w ramach działalności świetlic środowiskowych. Dotychczas nauczyciele Ci pracowali na podstawie umów zleceń zawieranych przez OPS (po 10 godzin tygodniowo), również ta instytucja wypłacała pensje. Obecnie powstał nowy rozdział w budżecie szkoły, na którym znajdują się środki przeznaczone m.in. na pensje, wyposażenie i żywienie. Mam wątpliwości, czy mam prawo zawierać umowy zlecenia z nauczycielami, którzy w ramach swych obowiązków również realizują godziny zajęć opiekuńczo - wychowawczych tzw. szkolnych (jedna z nauczycielek jest koordynatorem świetlicy) i mają łączone pensum. Dodam, iż w jednym przypadku nauczycielka nie ma pełnego etatu (11/18).
Czy wykonywanie określonych obowiązków w ramach stosunku pracy wyklucza możliwości podpisania umowy zlecenia na wykonywanie bardzo podobnych, jeśli nie takich samych, obowiązków?
Czy ewentualnie wystarczy wskazać i zróżnicować zakres obowiązków w umowie zlecenie?
Czy pisemna zgoda nauczyciela na podpisanie takiej umowy może być pomocna?

 
W umowie zlecenia nauczyciel powinien mieć inny zakres obowiązków niż w umowie o pracę.
 
Uzasadnienie
W orzecznictwie ugruntowany jest pogląd, że zatrudnianie pracowników poza normalnym czasem pracy na podstawie umów cywilnoprawnych przy pracach tego samego rodzaju, co objęte stosunkiem pracy, stanowi obejście przepisów o czasie pracy w godzinach nadliczbowych (w przypadku nauczyciela - ponadwymiarowych) oraz przepisów dotyczących składek na ubezpieczenie społeczne. Wobec tego, świadczenie tej samej rodzajowo pracy co określona w umowie o pracę poza normalnym czasem pracy na podstawie umów cywilnoprawnych jest kontynuowaniem stosunku pracy w godzinach nadliczbowych lub ponadwymiarowych, ewentualnie w ramach zatrudnienia na większą część etatu, niż stanowi umowa o pracę, wyrok Sądu Najwyższego z dnia 30 czerwca 2000 r. (wyrok SN z dnia 3 czerwca 2000 r. II UKN 523/99, OSNP 2002, nr 1, poz. 22), wyrok Sądu Apelacyjnego z dnia 21 października 1994 r. (wyrok SA z dnia 21 października 1994 r. III Aur 865/94, Pr. Pracy 1995, nr 2, s. 40), wyrok Sądu Najwyższego z dnia 12 kwietnia 1994 r. (wyrok SN z dnia 12 kwietnia 1994 r. I PZP 13/94, OSNAPiUS 1994, nr 3, poz. 39).

Zajęcia finansowane przez UE będą płatne jak godziny ponadwymiarowe>>

Aby nie było wątpliwości, że praca w świetlicy środowiskowej nie jest rodzajowo tą samą pracą co praca w szkole, odmiennie powinien zostać określony zakres obowiązków nauczyciela. Warunki zatrudnienia muszą odbiegać od stosunku pracy. Zgodnie z art. 22 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - dalej k.p. przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca – do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem. Natomiast na podstawie art. 734 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do wykonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie. Różnica polega na tym, że w ramach stosunku pracy praca wykonywana jest według szczegółowych poleceń i wskazówek pracodawcy, a zleceniodawca może jedynie udzielać wskazówek odnoszących się do wykonania zlecenia i nie występuje podporządkowanie się poleceniom zleceniodawcy. Jeśli natomiast w umowie zostaną zawarte zarówno postanowienia umowy o pracę, jak i zlecenia (za zgodą wyrażoną przez nauczyciela chociażby poprzez podpisanie umowy), gdy przeważają w umowie cywilnoprawnej elementy charakterystyczne dla umowy o pracę, może być ona uznana za podstawę nawiązania stosunku pracy.
 
Dodatkowe zajęcia nauczyciel może prowadzić na zleceniu>>

Więcej w serwisie Prawo Oświatowe/ABC>>

 

System wynagradzania nauczycieliPolecamy: System wynagradzania nauczycieli>>