Resort zdrowia zakończył prace nad przepisami wykonawczymi do znowelizowanej w styczniu Karty Nauczyciela. Rozporządzenie zawierające m.in. procedurę przeprowadzania badania wzór skierowania, które wystawia dyrektor trafi do publikacji w Dzienniku Ustaw.

Skierowanie od dyrektora
Orzeczenie o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia wystawia lekarz medycyny pracy.

W rozporządzeniu określono wzór skierowania na badanie wystawianego przez dyrektora szkoły. Na wizytę nauczyciel musi zabrać dowód osobisty i dokumentację medyczną z dotychczasowego leczenia.

W dokumencie dotyczącym potrzeby orzecznia urlopu lekarz określa czas potrzebny na przeprowadzenie leczenia. Orzeczenie wydawane będzie w trzech egzemplarzach - dla dyrektora szkoły, do dokumentacji medycznej nauczyciela i dla lekarza.

Od 1 stycznia 2018 r. urlopu udziela się wyłącznie: 
- w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia choroby zagrażającej wystąpieniem choroby zawodowej
- w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia choroby, w której powstaniu czynniki środowiska pracy lub sposób wykonywania pracy odgrywają istotną rolę,
- na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową.

Urlop lub odwołanie
Z otrzymanym od lekarza orzeczeniem nauczyciel zgłasza się do dyrektora, który udziela mu urlopu dla poratowania zdrowia, chyba że ma wątpliwości co do zasadności orzeczenia.

Zakaz zatrudniania nauczycieli na "śmieciówkach" ochroną pozorną?>>

W tym drugim przypadku ma prawo do złożenia odwołania - podobnie zresztą jak nauczyciel, jeżeli lekarz nie stwierdził, że występują przesłanki do udzielenia mu urlopu dla poratowania zdrowia.

Odwołanie wnosi się w ciągu 14 dni do wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy za pośrednictwem lekarza, który wydał orzeczenie. Wyjątkiem jest sytuacja gdy to właśnie ośrodek medycyny pracy wydał zaskarżane orzeczenie, wtedy odwołanie kieruje się do instytutu badawczego.

Siedem lat bez dłuższych przerw
Prawo do urlopu dla poratowania przysługuje nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony po przepracowaniu siedmiu lat w szkole. Do tego okresu wlicza się także czas, w którym nauczyciel pracował w niepełnym wymiarze - nie niższym niż połowa pensum.

Istotna jest również kwestia przerw w pracy jako nauczyciel - ustawa precyzuje, że prawo do urlopu przysługuje pedagogowi, który podjął zatrudnienie w szkole nie później niż w ciągu trzech miesięcy po ustaniu poprzedniego stosunku pracy w tej samej lub innej szkole.

Rozporządzenie wejdzie w życie dzień po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

Prawo oświatowe. Wzory pism i dokumentów, Lidia MarciniakPrawo oświatowe. Wzory pism i dokumentów z serii MERITUM>>