- W kolejnym tygodniu, od niedzieli, 14 lutego, rozpoczynają się testy przesiewowe na obecność SARS-CoV-2 dla nauczycieli przedszkoli, w tym pomocy nauczyciela i wychowawcy w przedszkolach - poinformowała Anna Ostrowska, rzeczniczka ministerstwa. Dodała, że badanie nie obejmuje pracowników pomocniczych np. obsługi administracyjnej, personelu sekretariatu, personelu odpowiedzialnego za funkcjonowanie techniczne placówki, personelu sprzątającego, a także personelu wykonującego bieżące prace naprawcze na terenie przedszkola.

Nauczyciele dostaną szczepionkę AstraZeneca>>
Szczepienia nauczycieli ruszą w przyszłym tygodniu, najpierw dla uczących stacjonarnie>>

 

Im więcej zaszczepionych, tym większa szansa na otwarcie szkół

Tymczasem minister zdrowia przypomniał, że w przyszłym tygodniu odbędzie się kolejna akcja badań przesiewowych wśród nauczycieli. - Mamy też świadomość, podejmując te decyzje, że każdy tydzień czy dwa tygodnie (...) to jest co najmniej pół miliona osób zaszczepionych. A dzięki temu, że będziemy już mogli szczepić AstrąZeneką, ta liczba będzie zdecydowanie w tej perspektywie dwutygodniowej rosła – powiedział. Minister dodał też, że w marcu rozważy otwarcie uczelni medycznych.

 

 

Rzeczniczka MEN wyjaśniła natomiast, że za pośrednictwem kuratoriów oświaty i stacji sanitarno-epidemiologicznych trwa zbieranie informacji o zapotrzebowaniu na testy. Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne otrzymują listy imienne od szkół i przedszkoli oraz załączone oświadczenia wypełnione przez zainteresowanych badaniem o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz na zgody na badanie. Każdy nauczyciel, który zgłosił się do badania otrzyma odpowiednie skierowanie. Badania są dobrowolne i bezpłatne.

Listy punktów i godziny poboru wymazów od nauczycieli opublikowane zostaną na stronach internetowych wojewódzkich i powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych. Wynik będzie dostępny na Internetowym Koncie Pacjenta. IKP to darmowa aplikacja Ministerstwa Zdrowia, za pomocą której szybko i bezpiecznie można sprawdzić informacje o swoim zdrowiu. Aby zobaczyć swój wynik należy zalogować się za pomocą profilu zaufanego lub podać swój PESEL.