Strajk zapowiedziano na  8 kwietnia 2019 r. -  będzie to jednak jedynie termin jego rozpoczęcia, oznacza to, że  może on potrwać do egzaminów - gimnazjalnego i ósmoklasisty (pierwszy rozpoczyna się 10 kwietnia, drugi 15 kwietnia 2019 r.). Aby jednak do strajku w szkołach doszło, w każdej z nich musi się odbyć referendum.

 

 

 

Referenda do 25 marca

Zanim organizacja związkowa ogłosi strajk zakładowy, co najmniej połowa pracowników musi wziąć udział w głosowaniu i większością głosów się na to zgodzić (art. 20 ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych). Do głosu uprawnione są wszystkie osoby mające status pracownika.

Zmiany zasad wyznaczania egzaminatorów>>

- W referendum mogą wziąć udział zarówno nauczyciele, jak i pracownicy niepedagogiczni - mówi Krzysztof Baszczyński, wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. Dodaje, że organizacja nie gromadzi danych o tym, w ilu szkołach odbywa się głosowanie. Podjęcie decyzji o strajku w danej szkole wymaga uzyskania ponad 50 proc. głosów za.

 

Sprawdź w LEX: Czy pracownicy administracji i obsługi zatrudnieni w szkołach mogą brać udział w strajku nauczycieli? >

 

Sposób ogłoszenia nieokreślony

Jak podkreśla dr Liwiusz Laska, w referendum strajkowym mogą wziąć udział również pracownicy przebywający na urlopach. To istotne przy liczeniu, czy osiągnięto quorum, bo tu też bierze się pod uwagę ogólną liczbę wszystkich zatrudnionych
- Przepisy nie definiują, jak powiadamiać pracowników o głosowaniu, zazwyczaj robi się to w sposób przyjęty dla danego zakładu pracy, czyli np. wieszając informację na tablicy ogłoszeń. Odpowiednie powiadomienie pracowników jest w interesie organizatorów strajku - podkreśla dr Liwiusz Laska. Złamanie przepisów może doprowadzić do zakwestionowania legalności strajku, a tym samym spowodować negatywne konsekwencje dla organizatorów akcji.

Związek Nauczycielstwa Polskiego podaje, że szczegółowe informacje dotyczące daty przeprowadzenia referendum strajkowego w konkretnej szkole i placówce oraz osób, które będą odpowiedzialne za przebieg referendum na ich terenie, można uzyskać we właściwym oddziale ZNP.

 


 

Pięć dni na powiadomienie o strajku

Przepisy nie określają formy głosowania, decydują o niej organizatorzy referendum. Ogłoszenie strajku powinno nastąpić co najmniej na pięć dni przed jego rozpoczęciem. W tym przypadku ustawa również nie określa formy takiej czynności, więc można to zrobić w dowolny sposób. Jak informuje ZNP, dyrektorzy o ewentualnym strajku dowiedzą się 29 marca 2019 r.

 

Konstrukcja zasad prowadzenia sporu zbiorowego w przypadku pracowników oświaty wywołuje wiele wątpliwości, ponieważ dyrektor szkoły nie ma wpływu na wynagrodzenia pedagogów, a to na nim spoczywa odpowiedzialność za prowadzenie sporu. - Z nauczycielami powinien rozmawiać rząd, a nie dyrektor szkoły, który przecież nie ma wpływu na wysokość ich wynagrodzeń. Od dawna sugerowano zmiany w przepisach, jednak ustawodawca się na nie nie zdecydował, prawdopodobniej uznając obecny system za wygodniejszy - mówi dr Liwiusz Laska.

Więcej przydatnych materiałów znajdziesz w LEX:

Czy pracownicy administracyjni i obsługowi szkoły publicznej prowadzonej przez jst mogą brać udział w strajku nauczycielskim? >

W jakiej wysokości należy dokonać potrąceń za dzień strajku, w którym nauczyciel miałby zgodnie z planem lekcji realizować 5 godzin dydaktycznych? >

Czy nauczyciel może podjąć decyzję o przystąpieniu do akcji strajkowej w czasie trwania egzaminów gimnazjalnych oraz opuścić salę egzaminacyjną w czasie ich trwania? >