Autorzy projektu uznali, że świadczenie to tak ważny element polityki prorodzinnej, że powinna go regulować ustawa, a nie jedynie uchwała.

 

Pieniądze na wniosek

Aby otrzymać pieniądze, trzeba złożyć wniosek. Mogą to zrobić rodzice, opiekunowie prawni lub opiekunowie faktyczni (osoby, które sprawują opiekę nad uczniem i złożyły wniosek o przysposobienie), sami uczniowie, jeżeli są pełnoletni, oraz instytucje sprawujące opiekę nad uczniem. Oceną wniosków i wypłatą pieniędzy zajmą się gminy, a w przypadku dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej - powiaty.

 

Szkolna wyprawka nie dla dziecka w zerówce>>

 

Świadczenie nie będzie przysługiwało w sytuacji kiedy dziecko zostało umieszczone w domu pomocy społecznej, młodzieżowym ośrodku wychowawczym, schronisku dla nieletnich, zakładzie poprawczym, areszcie śledczym, zakładzie karnym, szkole wojskowej lub innej szkole, jeżeli instytucje te zapewniają nieodpłatnie pełne utrzymanie.

 

W stosunku do aktualnego stanu prawnego proponuję się zmianę definicji szkoły, w której nauka uprawnia do świadczenia dobry start. Świadczenie to będzie przysługiwać także na uczniów szkół dla dorosłych, w tym policealnych. Zmiana nie powoduje żadnych zmian w kryteriach wieku dziecka, na które przysługuje świadczenie – przysługuje co do zasady na uczące się w szkole dzieci w wieku do ukończenia 20 r. życia, a w przypadku dzieci niepełnosprawnych –do ukończenia 24 r. życia.