"Dziennik Gazeta Prawna" zapytał prezesa ZNP i minister edukacji o najważniejsze kwestie związane z finansowaniem oświaty, w tym m.in. o to, czy gminy dostają wystarczające środki na prowadzenie szkół.
Według minister edukacji tak właśnie jest.
- To nie jest jedyne źródło finansowania edukacji przez samorządy - mówi Joanna Kluzik-Rostkowska o subwencji oświatowej - Środki naliczone w subwencji tak zaplanowano, aby łącznie z ich dochodami umożliwiały prawidłową realizację zadań oświatowych. - tłumaczy, dodając, że od 2000 r. subwencja oświatowa wzrosła ponad dwukrotnie i to mimo niżu demograficznego.
Co nie zaskakuje, innego zdania jest Sławomir Broniarz. który uważa, że oświata wciąż jest niedoinwestowana zwłaszcza, gdy weźmie się pod uwagę wydatki ponoszone na ten cel przez inne państwa UE.

Związkowcy o budżecie na 2015 r.: czeka nas kolejny rok bez pieniędzy na oświatę>>

Rozbieżne poglądy minister i prezes ZNP mają też w kwestii subwencji dla gmin, które przekazały wszystkie szkoły innym podmiotom. Joanna Kluzik-Rostkowska uważa, że niezależnie od tego, na jakich warunkach szkoła zatrudnia nauczycieli, obowiązkiem państwa jest finansowanie publicznej edukacji. Broniarz podkreśla natomiast, że przez tego typu działania, resort premiuje wyzbywanie się zadań oświatowych przez samorządy terytorialne.

Większa subwencja dla gmin, które nie prowadzą żadnej szkoły>>

Co ciekawe, oboje rozmówców gazety zgadza się w kwestii utrzymania dodatku uzupełniającego dla nauczycieli, czyli znienawidzonej przez samorządowców "czternastki".
- Dodatek uzupełniający wypłaca się, gdy z różnych przyczyn wynagrodzenia wypłacone nauczycielom przez samorządy są niższe od średnich wymaganych ustawą. Stałe monitorowanie wydatków na płace pedagogów powinno ustrzec gminy przed koniecznością jego wypłaty. - podkreśla minister edukacji - Środki na wynagrodzenia nauczycieli były i są kalkulowane w kwocie subwencji oświatowej, stąd wypłata dodatku, będącego uzupełnieniem do wysokości średnich wynagrodzeń, nie powoduje dodatkowych skutków finansowych dla samorządów. - dodaje.

Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna", stan z dnia 5 listopada 2014 r.

Dodatek uzupełniający trudny do wyegzekwowania>>