W naszym regulaminie ZFŚS mamy zapis, że ze świadczeń funduszu mogą korzystać pracownicy, emeryci i renciści oraz członkowie rodzin. Jedną z form pomocy jest zapomoga zdrowotna.
Czy możemy zapisać w regulaminie, że ta zapomoga należy się tylko pracownikom, a nie wszystkim uprawnionym?
Czy będzie to zgodne z ustawą o ZFŚS?


Regulamin funduszu socjalnego nie powinen różnicować osób uprawnionych z uwagi na ich status (pracownik, emeryt, rencista).

Uzasadnienie
Stosownie do przepisów ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych do korzystania ze świadczeń i usług finansowanych z funduszu są, art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 592 z późn. zm.) - dalej u.z.f.ś.s:
a) pracownicy i ich rodziny;
b) emeryci i renciści – byli pracownicy i ich rodziny;
c) inne osoby, którym pracodawca przyznał, w regulaminie funduszu prawo korzystania ze świadczeń socjalnych finansowanych z funduszu.
Prawo do korzystania z Funduszu przysługuje wszystkim uprawnionym. Szczegółowe zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z Funduszu oraz zasady przeznaczania środków Funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej określa pracodawca w regulaminie Funduszu (art. 8 ustawy o zfśs). Stosownie do stanowiska MPiPS (stanowisko z dnia 4 marca 2011 r. w odpowiedzi na interpelację Pana Posła D. Seligi) wszystkie odpisy i nieobligatoryjne zwiększenia, niezależnie od ich wysokości i sposobu naliczania, tworzą jeden fundusz, z którego mogą korzystać wszystkie osoby uprawnione przy zastosowaniu jednakowych, wyłącznie socjalnych kryteriów. Pracodawca nie może pozbawić prawa do ubiegania się o pomoc socjalną żadnej z ustawowo uprawnionych do niej grup osób, np. emerytów i rencistów.
Należy podkreślić, iż uprawnienie do korzystania z określonego świadczenia nie jest równoznaczne z otrzymaniem tego świadczenia, ponieważ o tym decyduje do sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu.

Polecamy: Wynagrodzenie nie jest głównym kryterium przyznawania świadczeń socjalnych