Represje skierowane w stronę osób, które podejmują działania na rzecz społeczności LGBT+ w Polsce rosną na sile. Nieuzasadnione prawnie najścia policji w prywatnych mieszkaniach, brutalne i bezpodstawne zatrzymania podczas pokojowych demonstracji bez kontaktu z adwokatem czy wszczynanie przez prokuraturę postępowań sądowych – to tylko kilka przykładów problemów, z jakimi mierzą się osoby aktywnie sprzeciwiające się homo- i transfobii.

 

Polska musi wytłumaczyć się ze "stref wolnych od LGBT">>

 

Prawnicy pomogą aktywistom, nauczycielom i osobom represjonowanym

Program Ochrony Prawnej KPH jest adresowany zarówno do aktywistek i aktywistów LGBT+ jak i  do wszystkich osób, które w ramach swojej działalności zawodowej, społecznej lub politycznej wspierają, bronią lub występują w imieniu społeczności LGBT+ i którym grożą wymierzone przeciwko nim działania prawne związane z ich aktywnością. Takimi działaniami są m.in. represyjne postępowania karne związane z działalnością aktywistyczną np. za wieszanie tęczowych flag na pomnikach czy w miejscu publicznym, wzywanie na przesłuchania na posterunek policji w związku z protestami, otrzymanie pozwów cywilnych za wypowiedzi publiczne lub w związku ze swoją działalnością jak to jest np. w przypadku Atlasu Nienawiści.

 
 

 

- Pomożemy również, gdy jesteś np. nauczycielką i spotykają cię represję za organizowanie Tęczowego Piątku czy dlatego, że wspierasz uczniów i uczennice  LGBT+ – wskazuje adwokat Karolina Gierdal. I dodaje: –  Wsparcie kadry nauczycielskiej ma obecnie szczególne znaczenie w związku z pojawieniem się projektu Lex Czarnek. Jest to ustawa, która zwiększa uprawnienia kuratorów oświaty, m.in. poprzez wprowadzenie ścieżki odwołania niezgadzającego się z kuratorium dyrektora szkoły. To ustawa zmierzająca do wywołania efektu mrożącego, w powstrzymaniu którego, mamy nadzieję, pomoże nasz Program - podkreśla

 

Bezpłatna pomoc prawna

W ramach Programu Ochrony Prawnej KPH można liczyć na bezpłatną pomoc prawna, czyli przydzielenie prawniczki lub prawnika, który będzie reprezentować daną osobę w toku całego prowadzonego przeciwko niej postępowania. Oznacza to, że osoby objęte programem KPH będą mogły liczyć m.in. na bezpłatną pomoc prawną, reprezentację przez prawnika w sądzie czy w prokuraturze. W niektórych, uzasadnionych przypadkach, KPH pokryje koszty postępowania lub pomoże w zorganizowaniu zbiórki, a także będzie wspierać w nagłośnieniu danej sprawy lub podejmie działania jako jej rzecznik.  

 

- Mamy kontakty z wieloma prawnikami i prawniczkami w różnych miejscach Polski, którzy i które działają w sprawach ochrony praw człowieka od lat, lub ich aktywność zaczęła się w związku z wydarzeniami 7 sierpnia lub Strajku Kobiet po 22 października (wyroku TK w sprawie aborcji). To potężna siatka kontaktów z ludźmi, którzy swoim zaangażowaniem już potwierdzili gotowość do obrony aktywistów i aktywistek – mówi adw. Karolina Gierdal z KPH.