Minister Niedzielski był w środę zapytany w Radiu Zet, czy możliwe jest otwarcie szkół od 8 lutego. - Nie, ja absolutnie nie rekomenduję dalszego otwierania szkół - powiedział minister. Jak dodał, jeżeli okaże się, że otwarcie szkół dla uczniów z klas 1-3 nie przyniosło wzrostu odsetka zachorowań, to pojawi się przestrzeń do podejmowania dalszych decyzji. - Mamy taką ścieżkę przyjętą, że w drugim tygodniu lutego powtarzamy badania przesiewowe nauczycieli i dopiero po obejrzeniu wyników tych badań będziemy rekomendowali dalsze kroki - dodał

Na razie - podkreślił Niedzielski - w kwestii szkół "nic nie będzie się działo".

Czytaj też: MEiN: Uczniowie klas I-III uczą się stacjonarnie w 99,3 proc. szkół podstawowych >

Natomiast minister edukacji w Radiu Plus mówił w środę, że wszystko zależy od rozwoju pandemii koronawirusa.  Jednocześnie zaznaczył: Od początku lutego na pewno nie, w moim przekonaniu, albo przynajmniej na 99 proc. nie. Natomiast w lutym mam nadzieję, że będą takie okoliczności pandemiczne, w których epidemiolodzy i wirusolodzy będą wyrażali zgodę do pójścia do nauczania stacjonarnego".

Czytaj w LEX: Procedury bezpieczeństwa obowiązujące w szkołach w czasie stanu epidemii w związku z COVID-19 >

Na pytanie, jakie to mają być te okoliczności pandemiczne, odpowiedział, że to jest pytanie do epidemiologów i wirusologów. - To nie jest tylko kwestia spłaszczenia liczby zachorowań dziennych, czy zakażeń dziennych. To jest kwestia dynamiki rozwoju pandemii koronawirusa w Polsce i za granicami. Trzeba brać pod uwagę wszystkie okoliczności, które się dzieją w Europie i zagrożenie uderzenia trzecią falą, nową mutacją wirusa. To wszystko razem jest ważone i podejmowane są na podstawie tego decyzje. To są ważenia i decyzje, które podejmują epidemiolodzy i wirusolodzy, zwłaszcza ci, którzy są w radzie medycznej przy panu premierze - wskazał Przemysław Czarnek.

Zobacz w LEX: Procedura zawieszenia zajęć w szkole, przedszkolu, placówce ze względu na sytuację epidemiologiczną (COVID-19) >

Decyzja w czwartek?

- W drugim tygodniu lutego odbędzie się kolejne badanie przesiewowe nauczycieli; zweryfikujemy, jak wygląda poziom zakażeń - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Poinformował, że decyzja premiera w sprawie otwarcia szkół będzie ogłoszona na pewno do czwartku.

- Na pewno nie chcemy robić w ten sposób, żeby tydzień po tygodniu, czy dwa tygodnie, podejmować kolejne decyzje. Chcemy bardzo dokładnie zrozumieć i zobaczyć, jakie są efekty wprowadzonych rozwiązań w postaci puszczenia uczniów z klas 1-3 do szkół - zaznaczył szef resortu zdrowia.