Rada Powiatu  postanowiła zlikwidować z dniem 31 sierpnia 2014 r. szkołę policealną wchodzącą w skład zespołu. Wydali w tym celu uchwałę intencyjną i powiadomili kuratora, uczniów oraz organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego.

Brak skutecznego zawiadomienia o likwidacji szkoły pozwala na podważenie uchwały>>

Uchwałę zakwestionował organ nadzoru, który uznał, że procedurę likwidacji, określoną w ustawie o systemie oświaty można zastosować tylko wtedy, gdy placówka jest odrębnym podmiotem.
"Należy bowiem podkreślić, że likwidacja publicznych szkół i placówek oświatowych następuje w szczególnym trybie, różniącym się od trybu likwidacji innych jednostek organizacyjnych." - wskazał wojewoda w rozstrzygnięciu. Zwrócił uwagę, że sześciomiesięczny termin, który dzieli wydanie uchwały intencyjnej od faktycznej likwidacji placówki powinien zostać wykorzystany na wyodrębnienie jednostki z zespołu. Tylko wtedy możliwa byłaby jej likwidacja.

Uchwała o likwidacji szkoły musi być zaopiniowana przez związek zawodowy>>

"Żaden przepis u.s.o. nie stanowi podstawy prawnej dla podjęcia działań polegających na likwidacji włączonej w skład zespołu szkół, pozbawionej pełnej samodzielności organizacyjnej, placówki oświatowej, a w żadnym razie rozwiązanie zespołu szkół nie może być utożsamiane z likwidacją szkół" - podkreślił organ i stwierdził nieważność uchwały.

Źródło: Rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Lubelskiego z dnia 24 kwietnia 2014 r. PN-II.4131.162.144131.162.14

NSA: sąd nie może decydować o słuszności likwidacji szkoły>>