Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce przekazało, że komisarz ds. innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży Marija Gabriel i słoweńska minister edukacji, nauki i sportu Simona Kustec oficjalnie uruchomiły we wtorek nowe narzędzie w Lublanie. Cytowana w materiałach prasowych komisarz Marija Gabriel stwierdziła, że nauczyciele wykonują fantastyczną pracę, a dzięki technologiom cyfrowym mogą rozszerzyć metody nauczania i uczenia się. Nowe narzędzie – jak mówiła - pozwoli nauczycielom uzyskać obraz – swoiste selfie – ich umiejętności wykorzystywania technologii oraz otrzymać porady dotyczące doskonalenia.

Narzędzie ma od wtorku działać w językach angielskim, francuskim, niemieckim i słoweńskim. Jego wersje we wszystkich językach urzędowych UE zostaną udostępnione w ciągu najbliższych tygodni. Dostęp do narzędzia mają wszyscy nauczyciele szkół podstawowych i średnich; mogą stosować je indywidualnie albo w ramach zespołu. Odpowiedzi uzyskane w ramach narzędzia są anonimowe, a dane osobowe nie są nikomu przekazywane.

 

 

KE zaznacza, że uzyskane informacje nie służą do tworzenia rankingów nauczycieli ani oceniania ich pracy, lecz pokazują im, jak można efektywnie wykorzystywać technologie w pracy pedagogicznej oraz wspierać zdobywanie umiejętności cyfrowych przez uczniów. Wersja pilotażowa SELFIEforTEACHERS została wiosną tego roku przetestowana przez ponad 4 tys. nauczycieli w pięciu krajach: w Estonii, Irlandii, na Litwie, w Portugalii i we Włoszech. Opinie na jej temat były pozytywne. (ms/PAP)