Aż 73 proc. Polaków od 18. do 25. roku życia mieszka z rodzicami, w przypadku osób od 26. do 30. roku życia jest to już 42 proc., a osób "po trzydziestce", mieszkających z rodzicami jest 30 proc.
– Młodzi Polacy boją się comiesięcznych zobowiązań finansowych, a także konsekwencji ich nierealizowania, dlatego zwlekają z decyzją o samodzielnym mieszkaniu. Nawet wśród tych, którzy pracują w ramach umowy o pracę, aż 39 proc. wciąż mieszka z rodzicami. Może to świadczyć o tym, że mają oni albo niewystarczające dochody do samodzielnego życia, albo boją się „dorosłych” kosztów życia i ewentualnych konsekwencji związanych z koniecznością ich ponoszenia. Wśród pracujących w ramach umowy zlecenia lub o dzieło, odsetek mieszkających z rodzicami jest jeszcze większy, wynosi 62 proc. W tym przypadku decydujący wydaje się brak pewności i ciągłości zatrudnienia – mówi Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.
Bardzo silny wpływ na podjęcie decyzji o samodzielnym mieszkaniu ma wejście w stały związek. Z rodzicami częściej mieszkają osoby stanu wolnego (69 proc.), niż pozostające w związku małżeńskim (31 proc.), czy nieformalnym (35 proc.).
Głównym powodem, dla którego młodzi Polacy nie decydują się na usamodzielnienie, są wysokie ceny mieszkań. „Finansowy portret młodych” pokazuje, że comiesięczne spłacanie rat kredytu hipotecznego deklaruje 15 proc. młodych. Ta grupa co miesiąc ponosi nie tylko koszt czynszu i rachunków za media (średnio 560 zł), ale także koszt raty kredytu hipotecznego (średnio 739 zł), co łącznie daje niemal 1 300 zł. Niższy koszt samodzielnego życia ponoszą osoby wynajmujące mieszkanie, koszt wynajęcia i utrzymania mieszkania (media) wynosi średnio 758 zł, ale co czwarty płaci ponad tysiąc złotych. Więcej>>

Polecamy: Coraz więcej młodych nie pracuje ani się nie uczy