W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 oraz Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 3 w Siedlcach i w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Halinowie trwa pilotaż mLegitymacji Szkolnej. To legitymacja szkolna, ale nie na papierze, a w telefonie.

Czytaj: Szkolna legitymacja na smartfonie>>

mLegitymacja, to część aplikacji mObywatel, którą trzeba będzie ściągnąć na telefon. Na początku mLegitymacje będą dostępne dla telefonów z systemem Android – co najmniej 6.0. Mobilna wersja legitymacji szkolnej ma być uzupełnieniem jej standardowych form - papierowej lub plastikowej karty.

Dane zawarte w legitymacji

W legitymacji będzie możliwy do odczytania wiek ucznia, informację o tym czy legitymacja jest ważna oraz dane, które można znaleźć na tradycyjnych legitymacjach, takie jak mię i nazwisko, numer dokumentu, datę wydania, termin ważności i PESEL.

Z mobilnej wersji legitymacji będzie można korzystać w tych samych sytuacjach, jak z tradycyjnych dokumentów. Za pomocą mLegitymacji będzie można potwierdzić status ucznia podczas kontroli biletów, czy zakładania karty w bibliotece. Będzie ona również podstawą do otrzymania przysługujących zniżek.

mLegitymacje Szkolne wydawane będą uczniom szkół podstawowych i ponadpodstawowych, zarówno szkół publicznych, jak niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych.

Ważność mLegitymacji

Okres ważności mLegitymacji będzie taki sam jak okres ważności wydanej uczniowi odpowiednio legitymacji szkolnej albo e-legitymacji. Przedłużenie ważności wspomnianych legitymacji wymagało będzie ponownego wydania mLegitymacji.

Będzie unieważniana przez szkołę w przypadku utraty ważności wydanej uczniowi legitymacji szkolnej albo e-legitymacji. Unieważnienie będzie mogło być dokonane przez szkołę także w przypadku utraty  na skutek uszkodzeń, niepoprawnego działania lub utraty urządzenia mobilnego, w którym przechowywana była mLegitymacja.

Czytaj też Szkoły mogą już wydawać e-legitymacje