Na inwestycję przeznaczono środki z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (MRPO). Wartość unijnej dotacji to ponad 12,7 mln zł.
Otwarta po generalnym remoncie placówka zyskała m.in. pracownię warsztatów gastronomicznych, zaplecze kuchenne i nową salę restauracyjną urządzoną w starej kotłowni.
Jak podkreślił członek zarządu województwa małopolskiego Jacek Krupa, szkoła ma duże znaczenie dla rozwoju turystyki w województwie. „"Małopolska Szkoła Gościnności" - w tych słowach kryje się misja nie tylko szkoły, ale i całego regionu, który właśnie z gościnności słynie” – zaznaczył.
„Małopolska jest jednym z najatrakcyjniejszych turystycznie regionów w kraju. Należy inwestować właśnie w to, w czym jest się najlepszym, a nasz region żyje przecież głównie z turystyki, hotelarstwa, gastronomii” - dodał Krupa.

Łódź: termomodernizacja kolejnych szkół - oszczędności na ogrzewaniu>>

Działający od września 2010 r. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych - Małopolska Szkoła Gościnności w Myślenicach to pierwsza tego typu szkoła w Polsce, której profil wzorowany jest na francuskim liceum hotelarskim w Rhone-Alpes oraz austriackiej szkole Villa Blanka w Innsbrucku. Palcówka współpracuje z podobnymi szkołami z Austrii, Francji, Niemiec, Węgier i Włoch.
Uczniowie mogą w niej zdobyć tytuł technika z zakresu hotelarstwa, obsługi turystycznej, żywienia i usług gastronomicznych, a naukę kontynuować w szkole policealnej. Biorą też udział w kursach barmańskich, baristycznych, sommelierstwa, dekorowania potraw i stołów rzeźbionymi owocami i warzywami (carving) czy masażu leczniczego i języka migowego.
W Małopolskiej Szkole Gościnności uczy się obecnie 801 uczniów i pracuje 88 nauczycieli. Szkoła zatrudnia i współpracuje z wieloma ekspertami, m.in. nauczycielką baristyki z Małopolskiej Szkoły Baristów, czy szefem kuchni z czterogwiazdkowego Hotelu Qubus. (PAP)

Regionalna Organizacja Turystyczna wspiera edukację hotelarzy>>