Jak poinformowano 24 stycznia br., uczniowie, którzy otrzymają nowy sprzęt, będą mogli korzystać z laptopów w następnych latach nauki w szkole podstawowej. Przeznaczymy na tę inwestycję 760 mln zł. - Czas ostatecznie wprowadzić polską szkołę w XXI wiek i przenieść system nauczania naszych dzieci na jak najwyższy poziom – powiedział premier.

Kalendarz zadań dyrektora - Luty 2023 >>>

- Już jesienią do 370 tys. 4-klasistów trafią nowe laptopy. Przekażemy na ten cel 760 mln złotych. Inwestycja będzie korzystna zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. 4 klasa szkoły podstawowej to początek nauki licznych przedmiotów. To właśnie od tego etapu, dzieci będą miały dostęp do odpowiedniego sprzętu, a nauczyciele będą mogli podczas lekcji korzystać z nowych technologii - poinformował premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w KPRM. 

Dlaczego 4-klasiści? Uczniowie ci zaczynają:

  • naukę większej liczby przedmiotów, niż w klasach 1-3;
  • zajęcia z informatyki;
  • podstawę programową, w której potrzebne są komputery;
  • rozwijać umiejętności cyfrowe na różnych lekcjach.

Dodatkowo nauczyciele będą mogli prowadzić zajęcia dla uczniów, którzy będą korzystać z laptopów tej samej jakości. 4-klasiści będą mieli do nich równy dostęp. - Staramy się na wszystkie możliwe sposoby wyrównywać nierówności – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.

- Szef resortu edukacji i nauki Przemysław Czarnek dodał, że MEiN realizuje szereg programów, których celem jest unowocześnienie procesu edukacyjnego i przekazywanie wiedzy w atrakcyjny sposób. – Szkołę przyszłości mamy już dzisiaj. To jest najbardziej bogaty w tego rodzaju programy okres w historii szkoły. Tylko w ostatnim roku przeznaczyliśmy dzięki inicjatywie premiera 1,1 mld zł na „Laboratoria Przyszłości” dla 15 tys. szkół podstawowych – mówił minister. – Nigdy w historii tego kraju nie było takiego programu, za takie środki finansowe i zrealizowanego w stu procentach od początku do końca – dodał.   

Darmowe laptopy także dla nauczycieli

Natomiast w niedzielę 29 stycznia minister poinformował w Polsat News, że po zakończeniu przetargu na laptopy dla uczniów będą też laptopy dla nauczycieli  Dodał, że do nauczycieli trafi ponad 400 tys. sztuk sprzętu

- To jest projekt, który będzie nam towarzyszył od 1 września 2023 r przez kolejne lata. Każdorazowo uczniowie, którzy będą przystępowali do nauki w czwartej klasie szkoły podstawowej, będą dostawali laptop na własność, by mogli rozwijać się przy pomocy nowoczesnych urządzeń – podkreślił Czarnek.