Potocznie zwykło się mówić, że nasz kraj dzieli się na Polskę A oraz Polskę B. Podział ten ma swoje uzasadnienie ekonomiczne. W momencie wchodzenia naszego kraju do Unii Europejskiej województwa: podkarpackie, świętokrzyskie, lubelskie, podlaskie i warmińsko-mazurskie były najsłabiej rozwiniętymi regionami w całej Unii. Pomimo wielu usilnych prób wyrównania szans obu regionów sztuczny podział państwa na dwie części utrzymuje się do dziś.
Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego w 2015 roku mediana wynagrodzeń całkowitych osób pracujących w Polsce Wschodniej wyniosła 3080 PLN brutto miesięcznie. W tym samym roku przeciętne wynagrodzenie w pozostałych województwach było o 30% wyższe i wyniosło 4000 PLN.
Analizując wynagrodzenia we wszystkich województwach, najniższe płace odnotowano akurat we wszystkich województwach znajdujących się w Polsce Wschodniej. Najniższa mediana wynagrodzeń była w województwie lubelskim – 3050 PLN brutto miesięcznie. Niewiele wyższe przeciętne płace zanotowano w pozostałych województwach wschodnich: świętokrzyskim 3052 PLN, podlaskim 3061 PLN, warmińsko-mazurskim i podkarpackim – po 3100 PLN.
Więcej: wynagrodzenia.pl/dla_mediow_1.php/n.100069/email.1207/wpis.455
Źródło: wynagrodzenia.pl, stan z dnia 21 marca 2016 r.