Hiszpan, Mario Vital Perez nie zgodził się z decyzją gminy Oviedo, w której zatwierdzono warunki konkursu na 15 stanowisk dla policjantów. Według nich, kandydaci nie mogli mieć więcej niż 30 lat. Perez uznał, że takie kryteria rekrutacji naruszają prawo równego dostępu obywateli do stanowisk i funkcji publicznych. Argumentował, że wymóg odpowiedniej sprawności fizycznej kandydatów nie uzasadnia wprowadzenia limitu wiekowego dla kandydatów, bo kondycja fizyczna miała być oceniana osobno podczas testów.

Gmina nie podzieliła jego wniosków. Wskazała, że warunki konkursu nie naruszają przepisów krajowych. Powołała się na orzeczenie TSUE w sprawie Colin Wolf przeciwko Stadt Frankfurt am Main (C-229/08), w którym Trybunał zaakceptował podobne wymogi.

Polecamy: ETS: górna granica wieku może dyskryminować policjanta przy rekrutacji

Kandydat poszedł więc do sądu. Ten przyznał mu rację i uznał, że wymóg wieku może naruszać zasadę proporcjonalności. Uznał też, że są mniej restrykcyjne sposoby gwarantujące posiadanie odpowiedniej sprawności fizycznej przyszłych policjantów, a samo określenie górnej granicy wieku tego nie gwarantuje. Odpowiednią weryfikacją mogą być rzeczone testy sprawnościowe. Poza tym sąd zauważył, że orzeczenie TSUE, na które powołała się gmina dotyczyło naboru do straży pożarnej. Te stanowiska mają odmienną naturę ze względu na to, że w każdym niemal wypadku wymagają wysokiej sprawności fizycznej. Zanim jednak sąd wydał orzeczenie, postawił wystąpić z pytaniem prejudycjalnym do TSUE.

Dowiedz się więcej z książki
Kodeks pracy. Wybór orzecznictwa
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł

 

Trybunał w wyroku z 13.11.2014 r., C-416/13 uznał, że przepisy prawa hiszpańskiego w zakresie, w jakim wyznaczają górną granicę wieku kandydatów do pracy, są sprzeczne z dyrektywą Rady 2000/78/WE ustanawiającą ogólne warunki ramowe równego traktowania w zatrudnieniu i pracy. Nie wymaga ona, przede wszystkim od sił zbrojnych, policji, służb więziennych lub ratowniczych przyjmowania do pracy osób bez wymaganych zdolności umożliwiających wykonywanie zadań związanych ze zdolnością operacyjnych tych służb. I choć Trybunał uznał, że niektóre z zadań przydzielonych funkcjonariuszom policji niewątpliwie wiążą się z wykorzystaniem siły i sprawności fizycznej, to nie ma uzasadnienia wprowadzenia górnej granicy wiekowej dla kandydatów. Cel w postaci wyselekcjonowania osób z odpowiednimi predyspozycjami do pracy można osiągnąć w inny sposób, tj. przez odpowiednie testy sprawnościowe. Dlatego wprowadzenie kryterium wieku należy uznać za wymóg nieproporcjonalny i zbędny do osiągnięcia zamierzonego celu.

Nic jednak nie stoi na przeszkodzie by ustawodawca krajowy określił górną granicę wiekową dla kandydatów na policjantów w akcie prawnym powszechnie obowiązującym.